Reklama

Reklama

Lublin: Wystawa "Psy też ludzie" w Galerii Labirynt. Radna miała wątpliwości, Ratusz odpowiedział

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Wystawa "Psy też ludzie" w Galerii Labirynt. Radna miała wątpliwości, Ratusz odpowiedział - Zdjęcie główne

Siedziba Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina O pieniądze przeznaczone na wystawę "Psy też ludzie" w Galerii Labirynt, zapytała władze miasta radna Małgorzata Suchanowska. Ratusz właśnie odpowiedział.

Reklama

Galeria Labirynt otworzyła nową wystawę fotograficzną - "Psy też ludzie" autorstwa Sylwestra Iżowskiego. 

- W Polsce fetysz to nadal temat tabu, szczególnie pup play, który jest na świeczniku w świecie polityki i mediów. Błędnie pokazuje się tego typu aktywność jako zboczenie i porównuje do zoofilii. Od kilku lat Puppy Play rozwija się także w naszym kraju. Jest to w dużej części aktywność praktykowana przez osoby identyfikujące się jako mężczyźni, ale psiaki wymykające się schematom, witają w swoim gronie wszystkie dorosłe osoby, niezależnie od orientacji czy płci - czytamy w opisie wystawy zamieszczonym na Facebooku.

- Do wystawy zaprosiłem 6 bohaterów, którzy na kreatywnych fotografiach, pełnych koloru i światła, zaprezentują się ze swojej psiej strony. W swoich pracach chcę pokazać fetysz, jako sztukę. Sztukę, która może być pięknie brzydka i przykuwać uwagę - mówi cytowany przez Galerię, Sylwester Iżowski.
 
Sylwester Iżowski jest fotografem konceptualnym, malarzem, artystą. Prowadzi studio fotograficzne – not cliched studio. Swoją twórczość pokazuje na Instagramie: @sizowski.
 
Projekt „Queerujemy Lublin” w ramach którego powstała wystawa, dofinansowany jest z funduszy Europejskiej Fundacji Kultury w ramach programu „The Europe Challenge 2022–2023”. Ekspozycja jest w Bibliotece Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza), przy ul. Lipowej 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia). Prace można oglądać od wtorku do soboty w godzinach 13.00–18.00 i w niedzielę od 12.00 do 19.00. Wystawa jest czynna do 7 maja.
 
Podczas wernisażu wystąpił Malamute Kori, tancerz i były striptizer. - Pasjonat tańca, erotyki i wszystkiego związanego z seksualnością. W social mediach dzieli się swoją pasją, tańcem i aktorstwem, obserwuje go spore grono oddanych fanów. Zaprezentuje taneczną choreografię w stylu Erotic Modern Commercial do piosenki „Unholy” Sam Smith i Kim Petras - zapowiadała Galeria jeszcze przed wernisażem.
 
W związku z wystawą radna miejska Małgorzata Suchanowska (klub Prawa i Sprawiedliwości) skierowała do władz miasta interpelację. 
 
- Uprzejmie zwracam się z prośbą o informacje, jaką kwotę z naszych podatków RATUSZ przeznaczył na ambitne widowisko artystyczne godne Miasta Kultury, które ma się odbyć w Galerii Labirynt w Lublinie pod tytułem „Psy też ludzie"? - pyta radna w interpelacji. - Czy w budżecie przeznaczone na kulturę 60 milionów zł. i dodatkowo przekładki budżetowe w sumie na kwotę ok.4 milionów złotych na marcowej sesji rady Miasta Lublin 2023 roku mają również służyć zabawie w zwierzątka -,,psiej kulturze"?
 
Dalej zapytała czy osoby odpowiedzialne za program artystyczny w Galerii Labirynt nie wyprowadzą kultury lubelskiej poza margines społeczny?
 
- Panie Prezydencie autorzy i wielbiciele psiej sztuki niech ją finansują z własnych pieniędzy i emitują nie o godz. 18 00 w miejscu publicznym, lecz po godzinie 22 00 i we własnym domu. Jako Radna Rady Miasta wybrana przez mieszkańców Lublina stanowczo sprzeciwiam się finansowaniu z publicznych pieniędzy i pokazywaniu w publicznym miejscu wydarzeń ocierających się o skrajności moralne i zboczenia. Prawdziwa sztuka potrafi finansować się sama - pisze dalej radna.
 
Na koniec zaproponowała, żeby załatać dziury w ulicach, bo według niej mieszkańcy urywają na nich zawieszenia w samochodach i dziurawią opony. - To również będzie sztuka, która  przyniesie pożytek dla społeczności Lublina za ich pieniądze - podsumowuje Suchanowska.
 
Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji w odpowiedzi na interpelację napisała, że koszty wystawy zostały pokryte z grantu otrzymanego przez kuratora projektu "Queerujemy Lublin" (z funduszy Europejskiej Fundacji Kultury w ramach programu „The Europe Challenge 2022–2023”). Dodała, że Galeria Labirynt nie partycypuje w kosztach finansowych wystawy.
 
Dalej napisała, że organizator przekazuje instytucji kultury środki finansowe m.in. w formie dotacji podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów. Wysokość przyznanej dotacji podmiotowej dla Galerii Labirynt na 2023 r. wynosi: 2.230.000 zł (w tym: uchwała budżetowa 2.080.000,00 zł + zwiększenie dotacji podmiotowej na sesji w dniu 02.03.2023 r. o 150.000,00 zł - z przeznaczeniem na Festiwal Młodej Sztuki – wydatki związane z Europejską Stolicą Młodzieży 2023). Zgodnie z zawiadomieniem do uchwały budżetowej na 2023 rok, zaplanowane środki przeznaczone są na współpracę z partnerami zagranicznymi, promocję i popularyzację sztuki współczesnej oraz innowacyjne działania artystyczne wykorzystujące nowe technologie. Z kolei najważniejsze projekty artystyczne to: Program Audytorium, Artists In Residence, a także działanie performance i video oraz wystawy prezentujące artystów polskich i zagranicznych. 
 
- Jednocześnie nadmieniam, że zgodnie z art. 17 ww. ustawy Dyrektor instytucji kultury zarządza instytucją i reprezentuje ją na zewnątrz. Organizator natomiast sprawuje nadzór nad instytucjami kultury przede wszystkim w aspekcie finansowym (kontrola gospodarki finansowej), kadrowym – powoływanie i odwoływanie (zgodnie z regulacjami zawartymi we wskazanej ustawie) Dyrektora instytucji kultury oraz organizacyjnym. Gmina Lublin nie wpływa na sferę działalności twórczej i artystycznej pod kątem merytorycznym, co jest istotą samodzielności i niezależności instytucji kultury, wynikającej z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - napisała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy