Reklama

Reklama

Lublin: Będą obniżki za wywóz śmieci dla najbiedniejszych? To pomysł radnej

Opublikowano: śr, 13 paź 2021 13:30
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Będą obniżki za wywóz śmieci dla najbiedniejszych? To pomysł radnej - Zdjęcie główne

Będą obniżki za wywóz śmieci dla najbiedniejszych? To pomysł radnej | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obniżenia opłat za wywóz śmieci dla osób samotnych i emerytów, chce radna Małgorzata Suchanowska. Przekonuje ona, że po wprowadzeniu podwyżek, wielu takich mieszkańców miasta, żyje poniżej ubóstwa.

Reklama

Żyją poniżej ubóstwa

Radna miejska Małgorzata Suchanowska (Prawo i Sprawiedliwość) zwróciła się do władz miasta z prośbą o obniżenie opłat za wywóz odpadów komunalnych. Chodzi o udzielenie przez gminę zniżki od miesięczne.i kwoty należnej za wywóz dla osób samotnych i emerytów. Mowa jest o osobach posiadających dochód miesięczny do kwoty nieprzekrnczającej 1600 zł na osobę zameldowanych na stałe w Lublinie w obiektach mieszkalnych jedno i wielorodzinnych.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: są nowe zasady i cennik wywozu śmieci

- Po wprowadzeniu podwyżki obowiązującej od 1 lipca 2021 roku, za wywóz odpadów komunalnych dla mieszkańców nasze.i gminy w obiektach mieszkalnych jedno i wielorodzinnych, wiele gospodarstw prowadzonych przez osoby samotne oraz emerytów o skromnym wynagrodzeniu nie jest w stanie udźwignąć kosztów utrzymania i żyje poniżej ubóstwa. Brak środków finansowych stawia je przed wyborem płatności za mieszkanie. media, śmieci lub żywność i leki - napisała w interpelacji, Małgorzata Suchanowska.

Do tego, radna podkreśliła, że osoby ubogie i samotne nie produkują dużej ilości odpadów, bo nie mają środków na częste zakupy, po wydaniu na opiaty i leki. Dlatego jej zdaniem możliwość udzielenia zniżki potrzebującym jest zasadna, żeby zapobiec ubóstwu.

- Panie Prezydencie, na ten projekt wsparcia najsłabszych i ubogich mieszkaików obecnie czeka wiele osób, których nie jest stać płacić za odpady, za najem mieszkań z zasobów miejskich, a to jest dotkliwy problem naszej gminy. Rośnie coraz większa grupa dłużników, co przyczynia się do powiększania rozmiarów najuboższej klasy społecznej w Lublinie - wyjaśnia Suchanowska.

CZYTAJ TAKŻE: Rada Miasta Lublin uchwaliła nowe ceny za wywóz śmieci. Jest podwyżka

Odpowiedzi ze strony miasta, jeszcze nie ma.

Opłaty teraz i kiedyś

Zgodnie z uchwałą w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty zaproponowano stawki opłat według metody od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną jest to 24,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów i 49,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej to: 28,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów oraz 57,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona, gdy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów. 

Wcześniejszy cennik (stawki miesięczne) w przypadku segregujących odpady, prezentował się nastepująco: w zabudowie wielorodzinnej 1-osobowe gospodarstwo domowe płaciło 21 zł, dwuosobowe  - 41 zł, a trzyosobowe i większe - 63 zł. W zabudowie jednorodzinnej były to ceny odpowiednio: 45, 60 i 75 zł. W przypadku nie segregowania śmieci w zabudowie wielorodzinnej były to ceny odpowiednio: 42, 82 i 126 zł, a w jednordzinnej - 90, 120 i 150 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.