reklama
reklama

Lublin: Święto Zmarłych kiedyś i obecnie. Ekspertka UMCS o zwyczajach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Święto Zmarłych kiedyś i obecnie. Ekspertka UMCS o zwyczajach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaO tym jak wyglądało Święto Zmarłych dawniej, a jak dziś opowiada ekspertka z UMCS.
reklama

1 i 2 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Z tej okazji Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował publikację.

- Początek listopada to czas zadumy nad naszym przemijaniem. To także okazja do spotkania z bliskimi, wspólnego odwiedzenia grobów naszych przodków, wspomnienia tych, których już z nami nie ma, ale wciąż żyją w naszej pamięci - informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Z tej okazji uczelnia zachęca do zapoznania się z rozmową z dr hab. Katarzyną Smyk, prof. UMCS - kierownika Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na Wydziale Filologicznym UMCS. Ekspertka opowiada m.in. o dawnych, zapomnianych obrzędach i zwyczajach, o symbolice związanej z tym czasem, "Anielskich Górkach", ucztach zadusznych oraz o współczesnej tradycji odwiedzania cmentarzy.

reklama

- Święto Wszystkich Zmarłych to jedne z dawnych, jeszcze przedchrześcijańskich świąt zwanych dziadami, czyli tych świąt, które nasi przodkowie obchodzili hucznie co najmniej czterokrotnie w ciągu roku. To właśnie dziady były poświęcone duszom zmarłym – składano im dary, zapraszano dusze do wnętrza chat czy obejść, przygotowano dla nich poczęstunek, specjalnie wyściełano izby słomą, aby dusze miały gdzie usiąść i nie gaszono ognia na noc, żeby miały się przy czym ogrzać - czytamy fragment publikacji.

reklama

Całość można znaleźć na stronie UMCS.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama