Wydarzenie ma być relacją doświadczonego i aktywnego naukowca, który pokaże, jakie zdarzenia i fakty były podstawą do najdłużej prowadzonego śledztwa w historii Narodowej Fundacji Nauki dotyczącego nadużyć badawczych. Prof. Stefan Franzen, który poprowadzi seminarium, jest chemikiem i autorem głośnej książki pt. "University Responsibility for the Adjudication of Research Misconduct. The Science Bubble". Ekspert przedstawi swoje wnioski na temat nadużyć w badaniach naukowych, powstałych przede wszystkim w wyniku niewłaściwego prowadzenia badań. Omówi je z perspektywy etyki badawczej, czyli z uwzględnieniem kontekstu filozoficznego, historycznego i socjologicznego. Seminarium będzie prowadzone w języku angielskim, ale naukowiec porozumiewa się też w języku polskim.
- Przypadki fałszowania i fabrykowania wyników badań naukowych nie należą jedynie do przeszłości, a problemy z nimi związane są niestety nadal aktualne – choć większość takich przypadków jest nieujawniana. Wszyscy badacze są narażeni na ryzyko popełnienia błędów badawczych i, co oczywiste, często jest im bardzo trudno przyznać się do nich, nawet przed samym sobą - informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.
Większość błędów naukowych to "błędy niewinne" - niepopełnione z zamiarem oszustwa, dlatego organizator seminarium podkreśla, że powinny istnieć procedury ułatwiające wycofanie błędnych rezultatów z publikacji lub ich korektę. Według organizatora przede wszystkim jednak powinna panować pośród badawczy chęć i gotowość do otwartej dyskusji na temat ewentualnych pomyłek czy błędów, ale dziś jednak każda sugestia, że "coś jest nie tak", od razu prowadzi do pytania, czy wyniki te nie zostały sfałszowane. - Gdyby jednak niezamierzone fałszowanie wyników było wsparte silną presją do ich wycofania z naukowego obiegu, stanowiłoby to silny argument także dla czynności prawnych w zakresie nadużyć badawczych - dodaje Katarzyna Skałecka.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Student UMCS laureatem prestiżowej nagrody
Seminarium odbędzie się w poniedziałek (13 grudnia) w formule hybrydowej. Zapisy dla wszystkich chętnych uczestników w transmisji online prowadzone są na stronie internetowej Centrum ECOTECH-COMPLEX, w którym odbywa się seminarium.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.