Reklama

Reklama

Lublin: Seniorzy nie zaparkują za darmo. Władze miasta odmówiły

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Seniorzy nie zaparkują za darmo. Władze miasta odmówiły - Zdjęcie główne

Lublin: Seniorzy nie zaparkują za darmo. Władze miasta odmówiły | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Władze miasta nie zgodziły się, żeby osoby po 65. roku mogły bezpłatnie parkować w Strefie Płatnego Parkowania. O zwolnienie z takich opłat apelowała radna Małgorzata Suchanowska.

Reklama

Radna miejska Małgorzata Suchanowska (klub Prawa i Sprawiedliwości) skierowała do władz miasta interpelację. Dotyczy ona przygotowania zmian w zasadach płatnej strefy parkowania. Takie zmiany miałyby umożliwić wszystkim mieszkańcom zameldowanym w Lublinie, którzy ukończyli 65 lat, bezpłatne parkowanie we wszystkich miejskich strefach. Zaapelowała w niej, żeby odpowiednie służby przygotowały zmiany.

- Seniorzy najbardziej są zasłużeni dla gminy przez wkład w jej rozwój, swoją pracą i długoletnim płaceniem podatków różnego rodzaju. Dodatkowo łożą ogromne środki finansowe na obciążenia, które uszczuplają ich budżet związane z utrzymaniem i zdrowiem, co ma wielki wpływ na rozwój gospodarczy gminy. Przez lata zostawiają swoje pieniądze w naszym mieście, a ich lojalność zasługuje na przyjazne traktowanie, wyróżnienie i szacunek - wyjaśnia Małgorzata Sauchanowska.

Dlatego zaproponowała ulgę, którą władze gminy miałyby uhonorować.

- Szanowny Panie Prezydencie, aby zapobiec przed wyludnieniem „Centrum" proszę o rozsądek w decyzjach, które mogą zaszkodzić miastu. Proszę o rozwagę i uhonorowanie naszych „65-letnich" mieszkańców przez przyjazny, przychylny odruch pozwolenia na bezpłatne parkowanie celem ułatwienia im życia w naszym wspólnym Lublinie - podsumowuje radna.

Odpowiedz udzielił Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. Wyjaśnił, że w przypadku gdy rada miasta zdecyduje się na wprowadzenie strefy płatnego parkowania ograniczenie swobody działania w tym zakresie zakreślone jest poprzez jednoznacznie wskazany przez ustawodawcę cel, jakiemu generalnie służy wprowadzenie opłat za parkowanie. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych strefę płatnego parkowania ustala się w miejscach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Jest to możliwe, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, m.in. w celu realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej. Zastępca prezydenta dodał, że wprowadzenie bezpłatnego parkowania dla tak licznej grupy społecznej jaką są seniorzy, jest sprzeczne z ustawowym celem wprowadzenia SPP.

- Dodatkowo, Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie stanowi centralną część miasta, gdzie ze względu na specyfikę zabudowy, oraz niewielką dostępność terenu łatwość z korzystania z miejsc postojowych jest ograniczona, przez co korzystanie z komunikacji zbiorowej jest uzasadnione, a osoby, które ukończyły 65 lat mogą korzystać z uprawnień gminnych do przejazdów bezpłatnych - napisał Artur Szymczyk.

Poza tym, podkreślił, że uhonorowanie jednej grupy bezpłatnym parkowaniem, może spowodować sprzeciw innych grup - chociażby osób z niepełnosprawnościami, które zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin mogą otrzymać, po spełnieniu wszystkich warunków, abonament parkingowy dla osób niepełnosprawnych po wniesieniu opłaty 5,00 zł za miesiąc.

- Z uwagi na fakt, iż dochody uzyskiwane ze strefy płatnego parkowania stanowią zabezpieczenie emisji obligacji przychodowych, Gmina Lublin zobowiązana jest do zapewnienia, aby wpływy uzyskane za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania z opłat jednorazowych, abonamentowych oraz zryczałtowanych wpływały na Rachunek Przychodów Obligacji Przychodowych, bez zgody Banku nie jest możliwe dokonywania korekt wpływów - wyjaśnia Szymczyk.

Do tego, Lublin jest miastem, które strefę płatnego parkowania realizuje z wykorzystaniem operatora zewnętrznego. Dlatego nie ma nieograniczonej swobody działania i modyfikowania zasad funkcjonowania strefy.

Kolejnym argumentem przeciw zwolnieniu z opłat 65-latków, jest brak możliwości weryfikacji wieku przez kontrolerów SPP. Nie mają oni uprawnień do legitymowania użytkowników dróg publicznych, którzy są zobowiązani dopłacenia za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania.

- Reasumując, nie przychylam się do prośby w sprawie wprowadzenia zmian w zasadach funkcjonowania strefy płatnego parkowania umożliwiających bezpłatne parkowanie wszystkim mieszkańcom miasta Lublin, którzy ukończyli 65 lat - podsumowuje zastępca prezydenta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy