reklama
reklama

Lublin: są kolejne zwolnienia z opłat dla restauratorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: są kolejne zwolnienia z opłat dla restauratorów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto Lublin rozszerza pakiet pomocy dla przedsiębiorców i wprowadza kolejne rozwiązanie na rzecz wsparcia restauratorów, dotkniętych skutkami epidemii. Radni podjęli uchwałę w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności w postaci czynszów za dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem pod ogródki gastronomiczne.
reklama

- Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam na zapewnieniu dla nich wsparcia, które pozwoli przetrwać kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Stąd decyzja o rozszerzeniu lubelskiego pakietu wparcia dla lokalnych przedsiębiorców o kolejne działanie, które zakłada odstąpienie od pobierania opłat czynszu dzierżawnego za ogródki gastronomiczne znajdujące się poza pasem drogowym. Takie rozwiązanie będzie wymiernym wparciem restauratorów działających przy ul. Krakowskie Przedmieście i wyjściem naprzeciw ich oczekiwaniom - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Uchwała przewiduje zwolnienie restauratorów posiadających ogródki gastronomiczne zlokalizowane poza pasem drogowym z opłaty za czynsz. Tym samym dzierżawca zapłaci podatek VAT. Umorzenie może nastąpić na wniosek dzierżawcy, który nie może posiadać zaległości (przeterminowanych) płatniczych wobec Gminy Lublin i nie może toczyć się wobec niego postępowanie egzekucyjne w tym zakresie. W praktyce oznacza to spore oszczędności. Obecnie za ogródek o powierzchni 35 m2, przedsiębiorca płaci ponad 1 tys.zł netto miesięcznie czynszu.
 
 
Przedsiębiorcy, którzy z różnych względów nie będą wnioskować o umorzenie czynszu, nadal mogą korzystać z form wsparcia, jakie są możliwe w ramach obowiązującego Lubelskiego Pakietu Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Pakiet daje między innymi możliwość skorzystania z ulg dla podmiotów będących dzierżawcami bądź najemcami nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin. Oferowana pomoc dotyczy także podatków lokalnych w postaci odraczania terminów płatności bądź rozłożenia płatności na raty. O udzieleniu pomocy restauratorom zdecydowała Rada Miasta Lublin w trakcie sesji w czwartek (27 maja).
 
W związku z sytuacją epidemiczną Miasto Lublin od kwietnia 2020 wdrożono Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Od 1 stycznia tego roku obowiązuje uchwała zwalniająca restauratorów niemal całkowicie z opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Stawka na 2021 rok wynosi symboliczny 1 grosz za 1 mkw. powierzchni pasa drogowego. To maksymalna przewidziana przepisami obniżka (nie przewidują one stawki "0"). Podobną stawkę przewidziano dla właścicieli stoisk handlowych w pasie drogowym. Miasto wspólnie z lubelskimi restauratorami realizuje też społeczno-informacyjną akcję #ratuJEMYgastro, której celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację restauratorów oraz zachęcenie mieszkańców do wsparcia lokali w czasie trwania epidemii poprzez korzystanie z ich oferty.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama