reklama
reklama

Lublin: Rowery miejskie kończą sezon. Ale dalej będzie można z nich korzystać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Rowery miejskie kończą sezon. Ale dalej będzie można z nich korzystać - Zdjęcie główne

Lublin: Rowery miejskie kończą sezon. Ale dalej będzie można z nich korzystać | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDobiega końca sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od połowy listopada do użytku pozostanie 300 jednośladów, a z początkiem grudnia - 100.
reklama

Ponad 152 tys. wypożyczeń 

Lubelski Rower Miejski zainaugurowano we wrześniu 2014 roku. Od 2023 roku system w zakresie zarządzania i obsługi jest całkowicie miejski – operatorem jest MPK Lublin.

- Funkcjonowanie Lubelskiego Roweru Miejskiego w mijającym sezonie oceniamy bardzo pozytywnie. Odnotowaliśmy duże zainteresowanie mieszkanek i mieszkańców oraz odwiedzających nas gości korzystaniem z tej formy podróży po mieście. Na rosnącą popularność systemu wskazuje też stale zwiększająca się liczba zakładanych kont. Wartością dodaną jest również zintegrowanie oferty z komunikacją miejską, co wyróżnia Lublin spośród polskich miast. Dane za blisko osiem miesięcy pokazują, że Lubelski Rower Miejski jest popularnym środkiem transportu. Dlatego w pilotażowej formie chcemy go również utrzymać w miesiącach zimowych. Pozostawienie określonej liczby rowerów rozlokowanych na 10 najpopularniejszych stacjach pozwoli na zbadanie potencjału prowadzenia wypożyczalni w okresie zimowym i wyznaczy kierunek działań na kolejny sezon - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Rowery do tej pory wypożyczono ponad 152 tys. razy. Liczba ich użytkowników wyniosła 21 300 osób W wakacje, czyli od 24 czerwca do końca sierpnia liczba wypożyczeń przekroczyła 47,8 tys., a z rowerów skorzystało ponad 4,7 tys. nowych użytkowników. Sam sezon podstawowy kończy się 30 listopada i w tym terminie tracą też ważność abonamenty. Korzystanie z elektronicznej portmonetki nadal będzie możliwe. 

Lubelski Rower Miejski wystartował 21 marca. Przed rozpoczęciem sezonu rowery przeszły modernizację i zyskały nową kolorystykę oraz elementy graficzne wybrane w głosowaniu przez mieszkanki i mieszkańców. System został również rozbudowany o dodatkowe stacje pasywne. Pojawiły się one na węzłach przesiadkowych oraz zespołach przystanków przesiadkowych przy ulicach: Lipowej, Wróbla, Bohaterów Monte Cassino, Turystycznej, Królowej Bony, Abramowickiej oraz Żeglarskiej. Ponadto zarówno nowe, jak i dotychczasowe stacje pasywne wyposażono w stojaki rowerowe.

 
 
- W ramach miejskiej wypożyczalni (w pełnym sezonie) użytkownicy mieli do dyspozycji 625 rowerów, w tym 15 dla dzieci, rozlokowanych na 129 stacjach. Od tego sezonu system LRM jest powiązany z komunikacją miejską poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem Lubika. Posiadacze biletu okresowego mają możliwość korzystania z roweru miejskiego nieodpłatnie przez 30 minut dziennie. Taki bonus obowiązuje w każdy dzień ważności biletu okresowego. Z kolei dla osób posiadających identyfikator LKM obowiązuje specjalny cennik wypożyczeń i abonamentów. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania systemu obowiązywała specjalna promocja. W tym czasie, użytkownicy po wpłaceniu 1 zł opłaty, mieli możliwość bez ograniczeń korzystać z miejskich rowerów. Od 15 maja wprowadzono odpłatność za użytkowanie rowerów miejskich, zgodnie z obowiązującym cennikiem - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Lubelski Rower Miejski w liczbach (dane za okres od 21 marca do 13 listopada):

- 21,3 tys. aktywnych kont;

- ponad 152 tys. wypożyczeń;

- 1513 wykupionych abonamentów o wartości ok. 23,9 tys. zł;

- ponad 260 tys. zł wyniosły dochody z systemu LRM za okres od uruchomienia, czyli 21 marca do końca października;

- ponad 485 tys. km przejechanych przez wszystkich użytkowników;

- wzrost liczby wypożyczeń: 2021 r. – blisko 76,5 tys., 2022 r. – prawie 120 tys., 2023 r. – ponad 150 tys.;

- 625 rowerów (w tym 15 rowerów dziecięcych);

- 129 stacji (w tym 44 stacje pasywne);

- najpopularniejsze stacje: ul. Piłsudskiego / MPWiK (ilość zwrotów 3058); ul. Osmolicka / Słoneczny Wrotków 2 (ilość zwrotów 3053); ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska (ilość zwrotów 2533); al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy (ilość zwrotów 2348); ul. Nadbystrzycka / ul. Pozytywistów (ilość zwrotów 2205).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama