reklama
reklama

Lublin: Nowy stadion coraz bliżej. Wybrano projektanta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Nowy stadion coraz bliżej. Wybrano projektanta - Zdjęcie główne

Nowy stadion coraz bliżej. Wybrano projektanta | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto wybrało projektanta obiektu sportowo-rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego. Ma on powstać w dzielnicy Za Cukrownią.
reklama

Dokumentację projektowo-kosztorysową opracuje konsorcjum spółek Kavoo Invest z Poznania i Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z siedzibą we Wrocławiu. Jednym z kryteriów było doświadczenie zawodowe w projektowaniu stadionów sportowych.

- Budowa wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego to bardzo skomplikowany proces, wymagający wieloetapowych przygotowań. Zgodnie z wielokrotnymi deklaracjami, pozostaje jednym z priorytetów inwestycyjnych miasta na najbliższe lata. Ogromnego nakładu pracy wymaga jednak przygotowanie inwestycji w taki sposób, by nowy budynek w przyszłości spełniał zarówno oczekiwania federacji umożliwiających organizację zawodów na najwyższym poziomie, jak i samych kibiców. Sport żużlowy i jego popularność w Lublinie są w ostatnich latach fenomenem na skalę ogólnopolską, co kształtuje dobry wizerunek miasta w kraju, a także za granicą. Dodatkowo, obiekt ma być zaprojektowany jako wielofunkcyjny, by był wykorzystywany przez cały rok przy organizacji także innych wydarzeń, w tym zawodów gier zespołowych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Zgłosiło się trzech wykonawców. Dwóch z nich nie spełniło warunków udziału w postępowaniu i ich wnioski odrzucono. Do złożenia oferty wstępnej zaproszono konsorcjum Kavoo Invest z Poznania i Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia, które na początku lipca złożyło ofertę wstępną. Oferta ta była najkorzystniejsza i tym samym zdecydowano o powierzeniu zlecenia opracowania kompletnej dokumentacji projektowej wraz z kosztorysami inwestorskimi konsorcjum firm z Poznania i Wrocławia.

Trybuna stadionu ma pomieścić od 17 do 20 tysięcy miejsc, a dolny rząd siedzeń, ze względów bezpieczeństwa, będzie powyżej górnej krawędzi bandy wokół toru. Tor będzie oddzielony od trybun ogrodzeniem i wyposażony w bandy kinetyczne. Zadaniem projektanta będzie dostosowanie go do wytycznych Ekstraligi Żużlowej, Polskiego Związku Motorowego czy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. Prijekt ma objąć kompletną infrastrukturę, rozplanowanie pomieszczeń wewnątrz i zaplanowanie terenu wokół. 
 
 
- Teren inwestycji ma harmonijnie wpisać się w istniejący układ, a nowa przestrzeń parkowo-rekreacyjna będzie dostępna dla mieszkańców. Planowane nasadzenia powinny uwzględniać roślinność wysoką i niską, stanowiąc zielony teren rekreacyjny z elementami zabawowymi, czy małej architektury, takimi jak ławki, pomost, przystań kajakowa i inne uzupełnienia funkcji sportowej i rekreacyjnej terenu w elementy wypoczynku dla mieszkańców - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Projekt ma uwzględnić odpowiednie rozwiązania dla tłumienia hałasu i zadaszenie pozwalające na przewietrzenie, zaciemnienie i podwieszenie elementów związanych m.in. z urządzeniem sceny w rożnych konfiguracjach. Budynek ma spełniać normy i wymagania federacji krajowych i międzynarodowych w zakresie sportów motorowych i gier zespołowych, w tym piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki oraz zawodów lekkoatletycznych. Rozwiązania projektowe mają zapewnić jak najniższe koszty eksploatacji z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, rozwiązań automatyki budynkowej i systemów zarządzania obiektem.
 
Termin opracowania dokumentacji to 18 miesięcy. Oznacza to, że w pierwszym kwartale 2024 roku Miasto będzie posiadało kompletny projekt i aktualną wycenę nowego stadionu.
 
- Brane są pod uwagę różne możliwe scenariusze finansowania realizacji inwestycji poprzez pozyskanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu, czy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzja dotycząca ostatecznego modelu finansowania budowy zapadnie na późniejszym etapie, po opracowaniu projektów obiektu - dodaje Joanna Stryczewska. - Wartość opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z nadzorem autorskim nad realizacją robót zgodnie ze złożoną ofertą wynosi około 7 mln 442 tys. zł.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama