Lublin: Mieszkańcy podpowiedzieli jak ułatwić dostęp niepełnosprawnym do kultury
Opublikowano:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaMieszkańcy wypowiedzieli się w sprawie zapewnienia dostępności wydarzeń kulturalnych osobom z niepełnosprawnościami. W konsultacjach społecznych zgłosili kilkadziesiąt uwag z czego znacząca część została uwzględniona i pomoże w stworzeniu dokumentu Lubelskie standardy dostępności kultury.
reklama
- Dziękuję za udział w opracowaniu dokumentu wszystkim osobom, dla których sprawy dostępności kultury w naszym mieście są ważne. Cieszę się, że konsultacje społeczne, dotyczące tak ważnego zagadnienia, spotkały się z dużym zainteresowaniem. To zaangażowanie pomoże dopracować dokument zawierający zasady i wskazówki, dzięki którym lubelska kultura będzie bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród uwag jest wiele wskazówek zgłoszonych przez osoby doświadczone w organizacji dostępnych wydarzeń kulturalnych oraz przez osoby z niepełnosprawnościami, są one więc cennym wkładem w opracowanie ostatecznej wersji Lubelskich standardów dostępności kultury - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
W konsultacjach społecznych mieszkańcy zgłosili 87 uwag, spośród których uwzględniono 49. Zadano także 13 pytań, na które odpowiedzi padły podczas spotkań konsultacyjnych lub w raporcie końcowym. Wiele z przyjętych uwag dotyczyło Podręcznika, który zawiera szczegółowe rozwinięcie zagadnień z tekstu głównego Standardów. Zgłosili je koordynatorzy i koordynatorki dostępności, animatorzy i animatorki, którzy organizują dostępne wydarzenia oraz osoby z niepełnosprawnościami.
- Przekazanie opinie są cenne, ponieważ wynikają z praktyki i doświadczenia, rozwijają zagadnienia zawarte w Podręczniku, uszczegóławiają je i uzupełniają o pominięte aspekty. Uwagi były kierowane także do Piktogramów, czyli załącznika do opracowywanego dokumentu, zawierającego jednolity zestaw znaków służących do oznaczenia dostępności wydarzeń, które mają być powszechnie stosowane w Lublinie. Wprowadzenie stałego i powszechnie stosowanego zestawu piktogramów jest potrzebne, dlatego praca nad nimi będzie kontynuowana w oparciu o zgłoszone uwagi. Do tekstu Lubelskich standardów dostępności kultury pojawiły się również sugestie, aby rozszerzyć grupę, której one dotyczą. Dokument jest wypracowywany w ramach projektu dotyczącego konkretnie osób z niepełnosprawnościami - inrformuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Pracy nad tekstem towarzyszy zasada projektowania uniwersalnego. Według niej dąży się do takiego przygotowania produktów i usług, by były dostępne dla jak największej liczby osób. Nie wyklucza osób, które na przykład nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, seniorów czy innych ze specjalnymi potrzebami. Zgłoszono uwagi dotyczące koordynatora/koordynatorki dostępności, na przykład odnośnie ich kompetencji czy zakresu obowiązków. Podkreślano konieczność uwzględnienia specyfiki organizacji pozarządowych w kontekście przyjęcia i wdrażania standardów.
Lubelskie standardy dostępności kultury wraz z załącznikami, czyli Podręcznikiem, Piktogramami oraz ich opisem, są obecnie poprawiane i uzupełniane zgodnie z uwagami, które zgłoszono podczas konsultacji.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.