Reklama

Reklama

Lublin: Miasto wspólnie z ukraińskim Łuckiem wyremontuje zabytki. Będzie też makieta Lublina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto wspólnie z ukraińskim Łuckiem wyremontuje zabytki. Będzie też makieta Lublina - Zdjęcie główne

Miasto wspólnie z ukraińskim Łuckiem wyremontuje zabytki | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Renowacja Baszty Gotyckiej na Starym Mieście i renowacja Wieży Czartoryskich na Ukrainie - te dwie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach współpracy Lublina z ukraińskim miastem Łuck. Dodatkowo, powstanie jeszcze makieta dawnego Lublina.

Reklama

Lublin jako prekursor i lider współpracy z Ukrainą

Odnowienie zabytkowych fortyfikacji Łucka i Lublina jest celem realizowanego wspólnie przez oba miasta transgranicznego projektu unijnego, o łącznej wartości ponad 1,6 mln euro. W Lublinie nowe życie otrzyma Baszta Gotycka na Starym Mieście. Jako kolejny element projektu, powstanie makieta dawnego Lublina. Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiły się wokół renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów.

- Lublin jest przykładem samorządu, dla którego promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz współpraca międzynarodowa stanowią ważne elementy wykorzystywane w działaniach strategicznych Miasta. Od wielu lat jesteśmy prekursorem i liderem współpracy z Ukrainą - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.

Sekretarz dodaje, że wieloletnie wspólne działania inicjowane przez Miasto Lublin na tyle przygotowały miasta ukraińskie do samodzielnego pozyskania środków, że od kilku lat to Lublin zapraszany jest do partnerstwa w projektach realizowanych głównie przez Łuck, Równe czy Iwano-Frankiwsk. Podobnie było w przypadku projektu renowacji półokrągłej baszty gotyckiej, murów obronnych oraz działań towarzyszących. Miasto Łuck, które chce pozyskać środki na renowację, zaprosiło Lublin do współpracy projektowej.

- Jako, że inwestycje po obu stronach granicy powinny łączyć się tematycznie i służyć podobnym celom – z naszym pomysłem byliśmy idealnym kandydatem na partnera projektu. Kluczowym elementem transgranicznego projektu realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Wzgórza Zamkowego. Dodatkowo, jako komponent nieinwestycyjny organizujemy Festiwal Legend Lubelskich, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Lublinie - mówi Andrzej Wojewódzki.

25 lat doświadczenia

- 25 lat doświadczeń współpracy Łucka i Lublina dało możliwość realizacji wielu ważnych inicjatyw. Wspólne projekty w dziedzinie poprawy jakości obsługi administracyjnej, ochrony przyrody czy współpracy naukowej i kulturalnej sprawiły, że nasze miasta się rozwijają i zacieśniły wspólne relacje. Realizowany aktualnie projekt, poprzez renowacje zabytków, tworzenie ciekawych przestrzeni wokół nich oraz promowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, podniesie atrakcyjność turystyczną i historyczną zarówno Lublina, jak i Łucka. Współpraca w ramach projektu pozwala również na nasz aktywny udział w Festiwalu Legend Lubelskich. Jest to druga edycja tego wydarzenia kulturalnego, na którym artyści z Łucka prezentują swoje prace. Ważne jest, aby w trudnych warunkach ograniczeń epidemiologicznych więzi pomiędzy miastami partnerskimi dalej się pogłębiały. I takie działania podejmujemy. Tydzień temu podpisano kolejną umowę o dofinansowanie następnego wspólnego projektu Łucka i Lublina, tym razem w zakresie turystyki - mówi Yurii Bezpiatko, sekretarz Rady Miasta Łuck.

Renowacja Baszty Gotyckiej

Baszta Gotycka wchodząca w skład fortyfikacji obronnych, jest na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej i zbudowano ją z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowlanych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki oraz wykonanie instalacji odgromowej. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace te mają na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi wykonane zostaną w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce. Umowa na wykonanie tych prac opiewa na kwotę ponad 850 tys. zł, a termin jej realizacji upływa 31 października.

Obecna forma architektoniczna Baszty Gotyckiej jest wynikiem remontu z 1994 roku. Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, o wysokości 12,5 m do okapu dachu, zaś 21 m do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 35 m2, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 m2. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się 9 historycznych otworów strzelniczych. Obiekt od 1967 roku wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego.

Makieta Lublina

W ramach projektu powstanie też makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i zostanie ulokowana na pl. Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Zakres modelu sięga od Bramy Krakowskiej do zamku i synagogi. Obejmuje również przedstawienie stawów i niektórych zabudowań poza murem miejskim. Kompozycja została zaproponowana w taki sposób, aby makietą odpowiadała układowi miasta, a tym samym kierunkom świata. Makieta o wymiarach 1,5 x 1,5 m, posadowiona na cokole o wysokości 60 cm, ma być stałym elementem przestrzeni i kolejną atrakcją turystyczną, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających Lublin. Zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zawierała opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a. Koszt makiety to blisko 150 tys. zł, a termin realizacji to również koniec października.

W ramach pozostałych działań projektowych zostanie opracowany nowy szlak turystyczny, a kolejne zostaną ulepszone. Powstanie również publikacja naukowa dotycząca historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych Lublina.

Remont Wieży Czartoryskich

Z kolei działania po stronie partnera ukraińskiego skupiły się wokół renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów wraz z podziemnymi piwnicami. Zakres robót obejmował m.in. prace konserwatorskie, odnawianie elewacji, umacnianie fundamentów, montaż instalacji elektrycznej i wentylacyjnej, a także prace ziemne. W trakcie robót pod Wieżą Czartoryskich odkryto nieznane pomieszczenia datowane na XV-XVIII wiek. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta udało się przebadać dodatkowe pomieszczenia. Łączna powierzchnia nowo otwartych podziemnych galerii wynosi 170 m2. Podziemny kompleks jezuickiego kolegium w Łucku stał się największym takim kompleksem na Ukrainie. Po zakończeniu prac rozpoczęto aranżację interaktywnego muzeum rycerstwa średniowiecznego w piwnicach pod wieżą. Zwiedzający będą mieli okazję przymierzyć zbroję rycerską oraz zapoznać się ze specyfiką procesu edukacyjnego w klasztorze w czasach średniowiecznych. Na wystawie znajdzie się silikonowa zmechanizowana figurka mnicha oraz hologram ducha. Przy pomocy nowoczesnych technologii turyści będą mogli zobaczyć, jak kiedyś prezentował się zespół zabytków, dowiedzieć się o życiu codziennym, kulturze i architekturze dawnego Łucka. Środki finansowe po stronie lidera projektu - Miasta Łuck wynoszą blisko 1,15 mln euro.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy