reklama
reklama

Lublin: KUL dalej pomaga uchodźcom z Ukrainy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KUL

Lublin: KUL dalej pomaga uchodźcom z Ukrainy - Zdjęcie główne

Lublin: KUL dalej pomaga uchodźcom z Ukrainy | foto KUL

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 200 dzieci i 100 matek, które przyjechały do Lublina z ogarniętej wojną Ukrainy, korzysta z pomocy udzielanej m.in. przez pracowników Instytutu Psychologii KUL.
reklama

Projekt „Wsparcie adaptacji społecznej i zawodowej matek uciekających z Ukrainy objętej wojną” przygotowało Stowarzyszenie Natanaelum. W działania zaangażowani są m.in. pracownicy Instytutu Psychologii KUL, w tym dr Joanna Chwaszcz, która jest kierownikiem projektu oraz dr hab. Julia Gorbaniuk - odpowiedzialna za jego część merytoryczną. Z kolei pod patronatem rektora KUL działa świetlica dla ukraińskich dzieci przy ul. Okopowej w Lublinie. Z okazji świąt Bożego Narodzenia w świetlicy dla dzieci zorganizowano spotkanie opłatkowe dla podopiecznych.

Rektor KUL Mirosław Kalinowski wręczył ośmiu Ukrainkom certyfikaty, potwierdzające ukończenie kursu z zakresu długoterminowej opieki nad chorym. Trwał on 100 godzin i odbywał się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- Katolicki Uniwersytet Lubelski jest piątym największym w Europie uniwersytetem katolickim i trzecim najstarszym w Polsce. Prestiż, którym się cieszy, nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie, sprawi, że te certyfikaty będą dla was dużą satysfakcją - podkreślił rektor KUL.

Działania skierowane do matek oraz zatrudnienie ukraińskich pedagogów w świetlicy dla dzieci przedszkolnych finansuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Natomiast studenci Instytutu Psychologii KUL udzielają korepetycji dzieciom w wieku szkolnym oraz wspierają w sprawach związanych z adaptacją w Polsce.

- Projekt jest skierowany na aktywizację zawodową i na integrację społeczną matek z dziećmi, które przybyły do nas z Ukrainy objętej wojną. Od godz. 7 do godz. 19 mamy świetlicę, która działa jak przedszkole, co ułatwia kobietom poszukiwanie pracy czy podjęcie studiów. Świetlica działa również dla dzieci w wieku szkolnym, gdzie mogą odrobić lekcje czy pograć w gry z rówieśnikami. Dodatkowo organizujemy kursy języka polskiego oraz kursy zawodowe - powiedziała kierownik projektu dr Joanna Chwaszcz z Instytutu Psychologii KUL.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama