Reklama

Reklama

Lublin: Uczczono 100. rocznicę śmierci założyciela KUL [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci założyciela i pierwszego rektora KUL - ks. prof. Idziego Radziszewskiego. Złożono kwiaty pod jego pomnikiem. W spotkaniu wziął udział m.in. minister edukacji i nauki - Przemysław Czarnek.

Reklama

Ks. prof. Idzi Benedykt Radziszewski zmarł 22 lutego 1922 r. w Lublinie. Został pochowany na cmentarzu, przy ul. Lipowej. Z okazji 100. rocznicy jego śmierci odbyły się uroczystości w ramach których uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Idziego Radziszewskiego na Skwerze im. abpa Józefa Życińskiego. Następnie wzięli udział we mszy w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

- Cenimy zasługi w zakresie założenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w tym trudnym momencie. W 1918 roku, wtedy, gdy odradzała się Polska - podkreślał wojewoda lubelski, Lech Sprawka podczas uroczystości.
 
Założyciela KUL upamiętnili również m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 
- Stoimy przed pomnikiem, który miał i nadał ma ogromny wpływ na życie nas wszystkich. To człowiek, który spowodował, że wielu z nas – w tym również ja – odnalazło się właśnie w Lublinie. To człowiek, który założył Uniwersytet, który służył nowemu państwu, na mapie świata, odnowionemu państwu polskiemu w okresie międzywojnia. Ten Uniwersytet służył także w drodze do niepodległości, w trudnych czasach powojennych, czasach komunistycznych - Przemysław Czarnek.
 
Ks. prof. Idzi Benedykt Radziszewski szkołę elementarną ukończył pod kierunkiem własnego ojca - nauczyciela. W latach 1881-1889 uczył się w Gimnazjum Filologicznym w Płocku. Studiował w Diecezjalnym Seminarium Duchownym we Włocławku i Cesarskiej Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez rok pełnił funkcję wikarego w parafii św. Mikołaja w Kaliszu. Kolejny etap jego kształcenia stanowiły studia w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Louvain. W lutym 1918 r. został wiceprezesem Komitetu Organizacyjnego przyszłego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czerwcu Komitet przeniósł się do kraju, a w drugiej połowie tego roku Uniwersytet Lubelski rozpoczął swoją działalność. Został jego pierwszym rektorem. Wykładał filozofię na Wydziale Nauk Humanistycznych i Wydziale Teologicznym, na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych. Na wszystkich wydziałach prowadził zajęcia z psychologii.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Profesor KUL wyróżniony przez poznańską uczelnię. Otrzymał tytuł doktora honoris causa
 
- Kiedy myślał o otwarciu Uniwersytetu uważał, że powstaje nowoczesny, katolicki Uniwersytet, który kształci obywateli zdolnych służyć Panu Bogu i Ojczyźnie. Dlatego już w tamtym okresie rozpoczął obligatoryjne wykłady z etyki, filozofii, psychologii ogólnej i kryteriologii. Wybrał Lublin, uważając, że jest to najlepsza lokalizacja związana z tym, by studenci mogli w sposób spokojny studiować. Również związana z tym, że w tym obszarze Polski nie było uczelni wyższych, które mogłyby przedstawić pełen zakres dyscyplin naukowych, które były w tamtym okresie proponowane - mówił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor uczelni.
 
KUL jest najstarszą uczelnią Lublina i jedną z najstarszych w kraju. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych w KUL rozwijane są też nauki matematyczne i przyrodnicze.
 
- Nie ukrywam, byłem sprawozdawcą w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości wtedy, gdy Katolicki Uniwersytet Lubelski został włączony do szkół uniwersyteckich na równych prawach, jeśli chodzi o finansowanie. Ten projekt ustawy uzyskał aprobatę - dodał wojewoda lubelski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy