Reklama

Reklama

Lublin: Profesor KUL wyróżniony przez poznańską uczelnię. Otrzymał tytuł doktora honoris causa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prof. Henryk Podbielski - filolog klasyczny, od kilkudziesięciu lat związany z KUL, współtwórca olbrzymiej syntezy literatury greckiej, w Poznaniu odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Prof. Henryk Podbielski imponuje olbrzymim rozmachem prac, które ogarniają całość literatury dawnej Grecji - podkreślono w trakcie uroczystości wręczenia wyróżnienia.

Reklama

- Tytuł doktora honoris causa jest dla uczonego wyrazem uznania jego dorobku i pozycji w świecie nauki. Dla uczelni, która tytuł taki przyznaje, przyjęcie nowego, honorowego doktora jest zaszczytem i powodem do dumy - powiedziała podczas ceremonii rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, określając profesora KUL "wybitnym znawcą literatury i kultury klasycznej, wspaniałym hellenistą, cenionym znawcą retoryki i filozofii”. - Trudno przecenić wpływ dostojnego doktora honorowego na kształt współczesnej polskiej humanistyki - to bowiem panu profesorowi zawdzięcza ona przekład i interpretację dzieł Arystotelesa, wielkiego fundatora europejskiego sposobu myślenia, a także wielu innych myślicieli starożytnych, wywierających znaczący wpływ na dzisiejsze pojmowanie świata - dodała rektor.

W uroczystości uczestniczył m.in. prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz - dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, który zaznaczył, że cała droga filologiczna profesora rodzi się z "miłości do tego, co wielkie”. 

- Przez cały czas interesował się przecież arcydziełami, pisał o pomniejszych autorach, ale wciąż na nowo zajmował się Homerem, Hezjodem, Arystotelesem, Hermogenesem i wieloma innymi. Zarazem imponował olbrzymi rozmach jego prac, gdyż ogarniał całość literatury dawnej Grecji, o czym świadczy epokowa monografia zbiorowa pod jego redakcją "Literatura Grecji starożytnej", badał zachwycającą różnorodność filozoficzną owej kultury od "racjonalnego" Arystotelesa po neoplatoników w rodzaju Plotyna, a ponadto zgłębiał całą rozpiętość jakościową ówczesnych dzieł - od mistrzowskich hymnów homeryckich po użytkowe podręczniki retoryczne - mówił prof. Mizerkiewicz.

Laudację na cześć Doktora Honorowego wygłosił jego przyjaciel, filolog klasyczny i literaturoznawca-hellenista, prof. zw. dr hab. Jerzy Danielewicz z UAM w Poznaniu, który podkreślił, że prof. Henryk Podbielski jest "jednym z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich filologów klasycznych ostatniego półwiecza”.

- Ktokolwiek w Polsce, poczynając od lat 80. ubiegłego stulecia, interesował się "Poetyką” i "Retoryką” Arystotelesa choćby dysponował obcojęzycznymi komentarzami i tłumaczeniami, zawsze w końcu zadawał sobie pytanie: "A jak to przetłumaczył, objaśnił, zinterpretował Podbielski?”. Dzisiejszy Honorandus stał się autorytetem rozstrzygającym wszelkie wątpliwości - powiedział prof. Danielewicz.

W specjalnej broszurze uczestnicy ceremonii mogli zapoznać się również z komentarzem prof. Podbielskiego dotyczącym traktatu Plotyna "O pięknie” i z samym tekstem filozoficznym tego neoplatonika. W ostatnim czasie prof. Podbielski wraz z zespołem podjął się zadania przełożenia i skomentowania "Dzieł wszystkich Plotyna”. - Nie ulega wątpliwości, że niezwykła akrybia, doświadczenie i wiedza profesora doprowadzi do stworzenia kolejnego wielkiego i cennego dzieła - mówił prof. Jerzy Danielewicz.

Henryk Podbielski jako etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny pracował na KUL od 1963 do 2011 roku. Tytuł doktora, a potem habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał na uniwersytetach zagranicznych, m.in. na Uniwersytetach w Leuven i w Louvain-la-Neuve, w Amsterdamie, Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen, w Eichstätt, Heidelbergu, Paryżu, Mediolanie i Rzymie. W latach 1999-2001 kierował projektem badawczym "Literatura Grecji starożytnej”, w którym uczestniczyło 26 polskich hellenistów. Jego rezultatem jest olbrzymia synteza literatury greckiej (wydana przez KUL w 2005 roku), obejmująca całość jej dziejów, od Homera po Nonnosa. Z kolei w latach 1975-2010 profesor był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, od 2004 jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2005 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; w 2006 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za redakcję i współautorstwo monografii Literatura Grecji starożytnej, a w 2011 r. - nagrodę Rektora KUL I stopnia za całokształt osiągnięć naukowo-dydaktycznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy