Reklama

Reklama

Lublin: Więźniowie będą mogli studiować. KUL stworzył Centrum Studiów dla Osadzonych

Opublikowano: śr, 13 kwi 2022 14:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchamia Centrum Studiów dla Osadzonych. To kolejna inicjatywa uczelni skierowana do osadzonych, którzy chcą studiować.

Reklama

Centrum Studiów KUL dla Osadzonych to oferta edukacji dla osób przebywających w Areszcie Śledczym w Lublinie i w innych zakładach karnych w Polsce. Jest to nowa inicjatywa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Centrum - zgodnie z treścią listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej - ma umożliwić skazanym naukę na poziomie wyższym oraz przyswojenie wartości etycznych i humanistycznych.

Uroczysta inauguracja prac uruchamiających Centrum Studiów KUL dla Osadzonych odbyła się 12 kwietnia w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Centrum Studiów KUL dla Osadzonych - jak podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski - "staje się nie tylko wiodącym w Polsce, ale może być też stawiane za wzór dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie". Uruchomienie ośrodka planowane jest na październik.

Rektor przypomniał też, że zaangażowanie KUL w resocjalizację osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie poprzez edukację już trwa. - Od roku 2013 jest intensywna współpraca, natomiast wiele programów było realizowanych już od ponad 20 lat. Mamy 30 absolwentów - zaznaczył ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W ceremonii udział wzięli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceministrowie sprawiedliwości Michał Woś i Marcin Romanowski, a także dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, który wspólnie z rektorem KUL podpisał list intencyjny w sprawie zasad funkcjonowania nowego ośrodka.

- Wśród osadzonych, którzy chcą studiować, i którzy kończą studia, przytłaczająca większość to osoby, które później - wychodząc już na wolność - są zresocjalizowane i nie powracają do wcześniejszych przestępstw, które spowodowały ich kłopoty - zwrócił uwagę minister Czarnek, który zapowiedział też, że Centrum Studiów KUL dla Osadzonych będzie współfinansowane przez dwa ministerstwa; pieniądze przekaże resort sprawiedliwości oraz resort edukacji i nauki.  - Ministerstwo Sprawiedliwości na uruchomienie centrum, a Ministerstwo Edukacji i Nauki na jego prowadzenie w formie zwiększenia subwencji o około dwa miliony złotych - mówił Czarnek.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreślił, że resocjalizacja osadzonych jest równie ważna jak wymierzona im kara. - Centrum Studiów KUL staje się niezwykle ważnym punktem na mapie polityki penitencjarnej w ramach całego horyzontu narzędzi, które Służba Więzienna posiada" - powiedział Woś, zaznaczając też, że dla każdego osadzonego jest jasne, że dodatkowa możliwość kształcenia - poza codziennym monotonnym życiem za kratami - jest wyróżnieniem.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: KUL stawia na sztuczną inteligencję. Nowy kierunek

Uczelnia zaznacza, że powstające Centrum to pierwsza w Europie tego typu agenda uniwersytecka. Jej utworzenie ma zapewnić możliwości systemowej edukacji podczas odbywania kary pozbawienia wolności więźniom nie tylko z aresztu w Lublinie, ale też innym, przebywającym w różnych zakładach karnych w Polsce. Zadaniem Centrum jest dostosowanie oferty edukacyjnej, uskutecznienie kształcenia oraz koordynacja naboru na studia oraz dalszych etapów kształcenia.

Z myślą o tegorocznych absolwentach i innych potencjalnych zainteresowanych osadzonych z wyższym wykształceniem (minimum licencjat) władze KUL potwierdziły gotowość uruchomienia naboru na II stopień studiów na kierunku Nauki o Rodzinie. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem stosownej specjalności, adekwatnej do potrzeb rynku pracy i uwzględniającej sytuację formalno-prawną osadzonych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy