reklama
reklama

Lublin: W mieście ma być nowy szpital. Otworzyć chce go jedna z uczelni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: W mieście ma być nowy szpital. Otworzyć chce go jedna z uczelni - Zdjęcie główne

Lublin: W mieście ma być nowy szpital. Otworzyć chce go jedna z uczelni | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II planuje otworzyć szpital kliniczny. Wskazano już dwa możliwe miejsca, gdzie mógłby się mieścić.
reklama

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zwrócił się do Jarosława Stawiarskiego - marszałka województwa lubelskiego o wsparcie w uzyskaniu lokalizacji na szpital kliniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ma to związek z prowadzonymi na uczelni studiami pielęgniarskimi i położniczymi oraz z planowanym uruchomieniem kierunku lekarskiego. Kierunek lekarski będzie prowadzony w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie funkcjonują laboratoria kierunku biotechnologia i specjalistyczna infrastruktura badawcza. Kształcenie ma rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest też uruchomienie tego kierunku w języku angielskim.

Marszałek poinformował w odpowiedzi, że wstępnie wytypowane zostały dwie lokalizacje: przy ulicy Herberta 21 oraz przy ulicy Lubartowskiej 81-83, są one obecnie wykorzystywane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie. Trwa szacowanie wartości obu nieruchomości i będącego na wyposażeniu mienia oraz sprzętu.

- Dziękujemy panu marszałkowi za owocną współpracę, pozostajemy w kontakcie z dyrekcją Szpitala Wojewódzkiego. Sprawa jest w tej chwili analizowana i trwają zaawansowane prace w tej kwestii. W najbliższym czasie przedstawimy szczegółowe informacje - powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, który dodał, że KUL uruchamiając kierunek lekarski odpowiada na potrzeby społeczne związane z kształceniem lekarzy, a tym samym zwiększeniem dostępności do świadczeń medycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: KUL dostał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego

- Kształcimy już pielęgniarki i położne, a od przyszłego roku również lekarzy. Uruchomienie szpitala klinicznego KUL to także wyjście w kierunku oczekiwań społeczności Lublina i całego województwa lubelskiego, w służbie pacjentom i chorym, a wynika to z misji naszego uniwersytetu wypływającej z nauczania społecznego Kościoła katolickiego. Chcemy zapewnić dostęp do wysokiej klasy specjalistów oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, odpowiednich warunków hospitalizacji, pamiętając, że w centrum naszych działań jest człowiek - zaznaczył rektor.

W sprawie kierunku lekarskiego i szpitala klinicznego KUL nawiązał współpracę m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama