Fundacja Most the Most organizuje kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”. Jest ona skierowana do mieszkańców województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Zycięzca dostanie dofinansowanie do 1 mln zł z przeznaczeniem na rewaloryzację i dostosowanie do wybranej funkcji społecznej.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Dworzec Metropolitalny z kolejnym już poślizgiem? Wykonawca złożył wniosek do Ratusza
- Postanowiliśmy zgłosić do konkursu Dworzec Autobusowy znajdujący się na Podzamczu, gdyż uważamy, że jest to wartościowy obiekt, doskonale nadający się do wzbogacenia o nowe funkcje: kulturalne, turystyczne, społeczne. Równocześnie, pomimo przeniesienia ruchu autobusowego w rejon dworca kolejowego, może nadal pełnić rolę komunikacyjną, jako np. przystanek przesiadkowy. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić posiłkując się materiałami, które opublikowaliśmy na facebooku Modernizmu w Lublinie. Zachęcamy do głosowania - mówi architekt Marcin Semeniuk ze stowarzyszenia Modernizm w Lublinie.
Dworzec Autobusowy w Lublinie wybudowano w latach 1965-1968 według projektu wybitnego architekta Wiesława Żochowskiego, specjalisty w dziedzinie architektury komunikacyjnej i samochodowej oraz konstruktora Eugeniusza Szurgota. Charakterystyczną formę obiektu tworzą: harmonijkowe przykrycie, wydatne przeszklenia, szklana mozaika we wnętrzu hali, zadaszenia peronów o dynamicznej formie. Dworzec jest jednym z najmłodszych zabytków województwa lubelskiego. W ostatnich latach kilkukrotnie był miejscem wystaw i wydarzeń kulturalnych. Podczas jednej z Nocy Kultury hala poczekalni pełniła funkcję zarówno obsługi pasażerskiej, jak i małego centrum kultury i sztuki.
W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie: www.mostthemost.pl/nasz-zabytek. Zabytki można też zgłaszać telefonicznie pod numerem +48 517 884 088. Termin mija 21 maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.