Reklama

Reklama

Lublin: Dlaczego miejskie rowery i hulajnogi nie mają rejestracji? Jest odpowiedź miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Dlaczego miejskie rowery i hulajnogi nie mają rejestracji? Jest odpowiedź miasta - Zdjęcie główne

Stacja Lubelskiego Roweru Miejskiego | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina O to dlaczego miejskie rowery i hulajnogi nie mają tabliczek z rejestracją pyta radna Małgorzata Suchanowska. Odpowiedział jej jeden z zastępców prezydenta.

Reklama

Radna miejska Małgorzata Suchanowska (klub Prawa i Sprawiedliwości) skierowała do władz miasta interpelację. Dotyczy ona „miejskiej rejestracji" hulajnóg i rowerów miejskich w Lublinie. Poprosiła w niej o przybliżenie mieszkańcom informacji, dlaczego hulajnogi i rowery miejskie nie mają numerów identyfikacyjnych w postaci tabliczek wewnętrznej rejestracji miejskiej np. podobnych do rejestracji samochodowej.

- Wskazuję, iż często bywa tak, że dochodzi do wykroczeń drogowych związanych z ww. pojazdami. Tabliczki rejestracyjne ułatwiłyby dokładne ustalenie sprawcy wykroczenia i znalezienie go przez gps. Dla mieszkańców Lublina ważne jest, który jednoślad z nimi się zderzy i przed jakim muszą uciekać z chodnika - opisuje radna.

Przekonuje też, że nagminnie dochodzi do brawurowej jazdy na chodnikach i przejściach dla pieszych. Chodzi o drogi, które nie mają oznaczenia „ścieżka rowerowa".

Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju odpwiedział, że w myśl ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, nie jest przewidziane oznaczanie rowerów i hulajnóg w formie tablic. Nie przewidziano też wymogu ich rejestracji przez właściciela. Ale nie oznacza to jednak, że nie istnieje rejestr tych pojazdów.

- Gmina, jako właściciel systemu Lubelski Rower Miejski, posiada rejestr rowerów, a te posiadają dwa rodzaje numerów identyfikacyjnych. Jest to, niezmienny, numer ramy oraz sześciocyfrowy numer ewidencyjny widoczny na bokach ramy roweru oraz na tylnym błotniku. Podobne oznaczenia posiadają hulajnogi w komercyjnych systemach wypożyczeń. Jako, że jest to prywatna działalność gospodarcza, Gmina nie gromadzi danych identyfikacyjnych tychże hulajnóg - napisał Artur Szymczyk.

Dalej wyjaśnił, że w przypadku zdarzenia z udziałem osoby jadącej hulajnogą lub rowerem, ustalenie może odbywać się w oparciu o dane geolokalizacyjne. Rowery miejskie z wyłączeniem rowerów dziecięcych, mają komputer pokładowy, dzięki któremu jest możliwe ustalenie ich położenia i trasy. Podobnie jest z hulajnogami.

- Nie jest możliwe poruszanie się rowerem miejskim lub komercyjną hulajnogą bez posiadania konta w systemie operatora i bez dokonania czynności wypożyczenia. Reasumując, operator może odtworzyć dane, kto poruszał się danym rowerem lub hulajnogą w danym miejscu i czasie - dodaje zastępca prezydenta.

Zaznaczył również, że Gmina Lublin, zgodnie z Umową z operatorem, nie jest administratorem danych osobowych użytkowników systemu Lubelski Rower Miejski. Baza danych użytkowników systemu jest częścią ogólnej bazy danych użytkowników operatora. - W przypadku zdarzenia, odpowiednie organy, mogą pozyskać niezbędne dane poprzez kontakt z operatorami danych systemów - podsumowuje Szymczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy