Radny miejski Marcin Nowak (niezrzeszony) skierował do władz miasta interpelację dotyczącą budowy komisariatu policji nr II. Podkreślił, że ma to związek ze skierowanymi do niego uwagami od społeczności dzielnicy Kalinowszczyzna, w sprawie zamiaru rozpoczęcia budowy komisariatu numer II przy ulicy Walecznych.
W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwju przekazał, że w maju 2022 roku r. wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji
celu publicznego polegającej na budowie budynku administracyjno – biurowego dla potrzeb II Komisariatu Policji oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z towarzyszącymi urządzeniami budowlanymi przy ul. Walecznych 1 / J. Kuronia / Lwowskiej 20 w Lublinie. W tym miejscu obecnie jest parterowy budynek komisariatu.
Dodał również, że w październiku 2023 r. do Urzędu Miasta Lublin wpłynął kolejny wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie w sprawie ustalenia lokalizacji tej inwestycji, czyli II Komisariatu Policji wraz z wiatą garażową, miejscami postojowymi, masztem flagowym oraz masztem antenowym na działkach położonych przy ul. Walecznych 1 / J. Kuronia w Lublinie. Ten wniosek jest w trakcie rozpatrywania.
- Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, to wyjątkowy rodzaj decyzji wydawanych w sytuacji braku planu miejscowego dla grupy inwestycji związanych ze szczególnym interesem publicznym (skatalogowanym w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami). Charakteryzują się one uproszczonym w stosunku do decyzji o warunkach zabudowy – trybem i formą wydawania. Ułatwienia proceduralne oraz merytoryczne (brak obowiązku spełnienia przesłanki dobrego sąsiedztwa) nadane przez ustawodawcę decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wynikają z faktu, iż służy ona kwalifikowanemu interesowi publicznemu. Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. Procedura ustalania lokalizacji inwestycji celu publicznego nie przewiduje konsultacji społecznych z Radą Dzielnicy i lokalną społecznością - wyjaśnia Artur Szymczyk.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Płotki wyborcze szpecą miasto? Radny apelował o uporządkowanie, Ratusz już odpowiedział
Decyzja o ustaleniu miejsca dla takiej inwestycji nie upoważnia do rozpoczęcia robót budowlanych. Roboty te mogą być prowadzone po wydaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Tymczasem do Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin nie wpłynął wnioseko pozwolenie na budowę.
Na działce, na której jest obecnie II Komisariat Policji, wykonawca geodezyjny zgłosił pracę o celu: Mapa do celów projektowych.
- Operat techniczny z tej pracy w dniu 11 października 2023 r. został złożony do weryfikacji w Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta Lublin. Przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne nie przewidują informowania przez wykonawcę pracy geodezyjnej Prezydenta Miasta Lublin jako organu Służby Geodezyjnej i innych osób, do jakiego projektu zostanie wykorzystana sporządzona mapa do celów projektowych i kto jest zleceniodawcą tej pracy - podsumował zastępca prezydenta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.