reklama
reklama

Lubelskie księgarnie, antykwariaty i wydawnictwa w dobie pandemii. Miasto zapewnia, że ma dla nich pomoc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie księgarnie, antykwariaty i wydawnictwa w dobie pandemii. Miasto zapewnia, że ma dla nich pomoc - Zdjęcie główne

O pomoc dla lubelskich księgarń, antykwariatów i wydawnictw pytał Marcin Nowak | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców, akcja "#link do kultury", współpraca Ratusza z wydawnictwem i ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - to pomoc i działania prowadzone przez Miasto na rzecz księgarń, wydawnictw i antykwariatów w czasie pandemii. O działania pytał Marcin Nowak z Rady Miasta Lublin.
reklama

Po wybuchu pandemii koronawirus wiele branż zetknęło się z kryzysem i problemami finansowymi. Wśród nich są księgarnie, antykwariaty i wydawnictwa książkowe, które mają teraz mniej klientów.

Dlatego Marcin Nowak (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka) w interpelacji do prezydenta Żuka zaapelował o pomoc lubelskim księgarniom, antykwariatom i wydawnictwom książkowym. Prośbę w tej sprawie skierowali do niego w ostatnim czasie przedstawiciele branży księgarskiej. 

W ich imieniu, zadał w interpelacji kilka pytań.: czy w ostatnich 12 miesiącach Urząd Miasta Lublin podjął jakieś działania pomocowe w zakresie wsparcia branży księgarskiej, a jeśli tak, proszę o ich wyszczególnienie, czy prowadzone są działania promocyjno-reklamowe na należących do Miasta nośnikach informacyjnych lub w przestrzeni internetowej, pomagające przedstawicielom księgarń wydawnictw i antykwariatów oraz czy dokonywane są zakupy w lubelskich księgarniach 1 wydawnictwach, zwłaszcza pozycji o tematyce promującej Miasto i region?

- Chciałbym podkreślić w tym miejscu, że wzorem innych miast: Gdańska, Sopotu czy Krakowa, warto uruchomić kompleksowy program wspierania niezależnych księgarń, antykwariatów i wydawnictw, które, podobnie jak branża gastronomiczna, czy turystyczna, szczególnie mocno dotknięte zostały skutkami pandemii i towarzyszących jej obostrzeń - napisał Marcin Nowak. 

W odpowiedzi Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin zapewnił, że Miasto ustawicznie prowadzi działania wspierające przedstawicieli lubelskiej branży księgarskiej. Dodał, że zaproponowany przez Miasto Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców skierowany jest do różnych branż, nie tylko gastronomicznej i turystycznej, ale też przedsiębiorców prowadzących księgarnie, antykwariaty, wydawnictwa.

- Przedsiębiorcy ci mogą korzystać z miejskiego pakietu obniżek opłat między innymi z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości, lokali lub pomieszczeń stanowiących własność Gminy Lublin w przypadku, gdy utracili znaczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczą na skutek epidemii. Z takiej możliwości skorzystały niektóre z lubelskich księgarń mieszczące się między innymi w dzielnicy Stare Miasto i Śródmieście - napisał Andrzej Wojewódzki. 

Zaznaczył też, że w trosce o ludzi kultury Miasto Lublin przygotowało otwarty konkurs ofert pod nazwą "#link do kultury”, w którym branża kulturalna, w tym również księgarska, mogła liczyć na dofinansowanie swoich pomysłów. Były to, między innymi, warsztaty, wykłady, webinaria, audycje, koncerty, spektakle, wystawy i wiele innych form aktywności kulturalnej w sieci, poprzez transmisję na żywo i prezentację zarejestrowanego materiału. W wyniku konkursu takie wsparcie otrzymała m.in. Księgarnia Między Słowami mieszcząca się na Starym Mieście. 

- Każdorazowo, po wpłynięciu zgłoszenia do Urzędu Miasta Lublin, wydawnictwa oraz autorzy związani z Lublinem są wspierani promocyjnie oraz marketingowo. W ciągu roku Miasto Lublin współpracowało z takimi lubelskimi wydawcami jak Wydawnictwo Tekturka, Gaudium, "Norbertinum”. Część zamówień z zakresu promocji była realizowana w lubelskich księgarniach i wydawnictwach. Dotyczyło to między innymi przewodników po Lublinie w wersji polskiej i angielskiej oraz wydawnictw albumowych takich jak "Wędrówki po dawnym i współczesnym mieście", "Lublin", "Portret miasta", "Wyrażam radość, że Lublin żyje" i innych - wyjaśnia sekretarz. 

Jednocześnie poinformował, że ze względu na na rok pandemii i mniejsze zapotrzebowanie na tego typu materiały, takie zakupy w ubiegłym 2020 roku były realizowane na mniejszą skalę niż zwykle. Stwierdził, że Urząd Miasta nie może też narzucać swoim jednostkom podległym zakupów w określonych miejscach, bo wiąże się to z ograniczaniem konkurencyjności przedsiębiorców.

Na koniec przypomniał jeszcze, że w związku z epidemią COVID-19, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, w tym także prowadzący księgarnie, antykwariaty i wydawnictwa książek, mogą ubiegać się o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama