Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi będą współpracować z PGE Dystrybucja

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej i PGE Dystrybucja podpisały list intencyny o współpracy. W ramach porozumienia terytorialsi będą pomagać w trakcie usuwania masowych awarii sieci energetycznych. Obie strony będą uczestniczyć też we wspólnych szkoleniach.

Reklama

List podpisał płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Jarosław Kwasek, prezes PGE S.A. Dystrybucja w Lublinie. Dokument został podpisany w obecności Lecha Sprawki - wojewody lubelskiego.

- Jak czytamy w liście intencyjnym, biorąc pod uwagę przedsięwzięcia realizowane przez PGE Dystrybucja, jak i misję oraz zadania 2 LBOT, obie strony dostrzegają szerokie możliwość prowadzenia wspólnych działań na szczeblu regionalnym. Zacieśnienie współpracy będzie miało na celu przede wszystkim wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

PGE Dystrybucja S.A., jako operator systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej, dostarczający energię do odbiorców z Lubelszczyzny, jest przedsiębiorstwem realizującym zadania na rzecz obronności państwa i bezpieczeństwa obywateli. Z kolei jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest zwalczanie i likwidacja skutków klęsk żywiołowych oraz ochrona mienia, zdrowia i życia ludności. 2 LBOT realizuje zadania z zakresu zarządzania kryzysowego i współpracując z innymi elementami systemu obronnego państwa.

W liście intencyjnym, strony zobowiązały się zacząć prace zmierzające do podpisania Porozumienia, co do stałych form współpracy w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć. Przewidywana współpraca ma obejmować, m.in. wsparcie przez terytorialsów w trakcie usuwania masowych awarii sieci energetycznych, wykorzystanie potencjału obu stron w realizacji szkoleń specjalistycznych oraz organizację wspólnych ćwiczeń i treningów. - Szczególnie cenna dla żołnierzy 2 LBOT będzie możliwość szkoleń z wykorzystaniem, kluczowej z militarnego punktu widzenia, infrastruktury krytycznej, tak ważnej dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki - dodaje kpt. Stanula.

2 LBOT posiada odpowiedni sprzęt i przeszkolonych żołnierzy do realizacji wspólnych przedsięwzięć, takich jak np. usuwanie awarii sieci energetycznych na dużą skalę. PGE S.A. Dystrybucja i 2 LBOT miały już okazję przeprowadzić wspólnie ćwiczenia w Cycowie w powiecie łęczyńskim w 2019 roku. Żołnierze zapewnili wówczas mieszkańcom tej miejscowości oraz okolic, awaryjne zasilanie w energię elektryczną z wykorzystaniem własnego sprzętu, tj. kontenerowej elektrowni polowej - KEP-900.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy