Do rywalizacji stanęło 6 sekcji – pięć z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i zespół żołnierzy z Hemvärnet, czyli Gwardii Narodowej Szwecji, która jest odpowiednikiem WOT i zagranicznym partnerem 2 LBOT. Podczas kilkudniowej rywalizacji drużyny mogły wykazać się umiejętnościami bojowymi i kondycją fizyczną. Zawody rozegrały się na przykoszarowym pasie ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie, a także w pobliskim kompleksie leśnym Dąbrowa. Test siły i wytrzymałości Pierwszego dnia zmagań drużyny rywalizowały w konkurencjach sprawdzających przede wszystkich ich siłę i wytrzymałość. Głównymi zdaniami było m.in.: przeciąganie pojazdu na dystansie 500 metrów, przenoszenie ciężarów przez tor przeszkód, odnalezienie i ewakuacja określonych przedmiotów ze skażonego obiektu, bieg z przeszkodami na dystansie 3 tys. metrów oraz rozwiązywanie zagadek logicznych, w tym m.in. układanie wieży Hanoi z opon.
Drugiego dnia głównym zadaniem był 25-kilometrowy marsz wytrzymałościowy, gdzie w wyznaczonych punktach kontrolnych na żołnierzy czekały zadania specjalne. Uczestnicy poddani zostali następującym konkurencjom: zwis na drążku z pełnym oporządzeniem, obserwacja – określenie położenia rozpoznanych obiektów przy pomocy przyrządów optycznych, ewakuacja rannego na noszach, ustawianie i maskowanie min przeciwpancernych, czołganie w masce i w pełnym oporządzeniu oraz szereg konkurencji z zakresu topografii wojskowej. Wszystkie zadania należało wykonać według ściśle określonych wytycznych i w jak najkrótszym czasie, a warunkiem ukończenia konkurencji była obecność na każdym punkcie kontrolnym wszystkich żołnierzy sekcji.
Ostatni dzień zawodów sprawdzał wyszkolenie bojowe żołnierzy. Zadaniem sekcji było zdobycie skrzyni z dokumentacją i dostarczenie jej do miejsca ewakuacji przy jednoczesnym wyeliminowaniu przeciwnika w walce na krótkim dystansie z wykorzystaniem amunicji barwiącej UTM. Istotą tej konkurencji było wyłonienie najlepszych sekcji, które stoczyły finałową walkę w okopach.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Nowi terytorialsi złożyli przysięgę wojskową
- Pomimo wyczerpującej, kilkudniowej rywalizacji wszystkie drużyny dotarły do końca zawodów, wykazując się determinacją, charakterem i zaangażowaniem. W klasyfikacji końcowej zwycięski puchar przypadł zespołowi z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Drudzy na podium stanęli Terytorialsi z Kraśnika, a na trzecim miejscu żołnierze z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa. Celem zawodów użyteczno-bojowych, oprócz wyłonienia najlepszej sekcji lekkiej piechoty było m.in. zaprezentowanie poziomu wyszkolenia poszczególnych pododdziałów, doskonalenie sprawności bojowej i psychofizycznej żołnierzy, popularyzacja współzawodnictwa wśród żołnierzy, a także integracja lubelskich i szwedzkich Terytorialsów - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.