reklama
reklama

Koronawirus: kto nas zaszczepi przeciwko COVID-19? Pomysł rządu: student albo fizjoterapeuta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koronawirus: kto nas zaszczepi przeciwko COVID-19? Pomysł rządu: student albo fizjoterapeuta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNawet siedem milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ma zostać wykonanych w Polsce w drugim kwartale br. Uprawnienia do wykonywania szczepień zyskają m.in. fizjoterapeuci, studenci czy diagności laboratoryjni. Szczepienia będzie można też wykonać w zakładzie pracy.
reklama

Ponad 2 mln Polaków zostały już zaszczepione szczepionką przeciw COVID-19 - tę barierę przekroczono w poniedziałek, 29 marca. Pierwszą dawką wykonano niespełna 4 mln szczepień. Zajęło to trzy miesiące - pierwsze szczepienia w Polsce zostały przeprowadzone w ostatnich dniach grudnia ub.r. Teraz rząd zapowiada znaczne przyspieszenie procesu szczepień. Stąd zmiany, o których poinformowano we wtorek.

Szczepienie w aptece czy fabryce

W drugim kwartale roku ma być dostarczonych do Polski znacznie więcej dawek szczepionki.

reklama

- W pierwszym kwartale największym wyzwaniem była dostępność szczepionki, w drugim kwartale będzie to wydajność. W kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 mln szczepionek, to twarde harmonogramy. Natomiast deklaracje mówią o tym, że może to być nawet 7 mln - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.

W efekcie znacznie poszerzony zostanie zakres podmiotów, w których będzie można wykonać szczepienie. Będzie to mógł być np. zakład pracy. Pełna lista punktów: szpitale tymczasowe, jeden szpital i jeden punkt samorządowy w każdym powiecie, samodzielni ratownicy i pielęgniarki, punkty drive thru, zakłady pracy, apteki, przychodnie POZ. Dziś największym punktem szczepień jest szpital tymczasowy na PGE Narodowym, gdzie dziennie wykonuje się około 3 tys. szczepień. Do końca drugiego kwartału ma być wykonanych w kraju w sumie około 20 mln szczepień. 

reklama

Kto nas zaszczepi?

Kolejną zmianą jest poszerzenie zakresu medyków, którzy mogą wykonać szczepienie. Będzie to np. stomatolog czy fizjoterapeuta.

- Wprowadzamy możliwość rewolucyjną, do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą - w drugim kwartale wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek - zaznaczył Michał Dworczyk.

reklama

Pełna lista medyków zyskujących w drugim kwartale prawo do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19: lekarz, stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta, student ostatniego roku studiów medycznych.

Ta sama grupa będzie mogła przeprowadzić kwalifikację do szczepienia. Dotychczas do kwalifikacji było potrzebne wypełnienie kwestionariusza i badanie lekarskie. Od drugiego kwartału wystarczy sam kwestionariusz, wypełniony samodzielnie przez pacjenta.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama