reklama
reklama

Kobiety w służbie więziennej. W lubelskich jednostkach pracuje ponad 500 pań

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej

Kobiety w służbie więziennej. W lubelskich jednostkach pracuje ponad 500 pań - Zdjęcie główne

Kobiety w służbie więziennej | foto Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową i pierwszą, która zatrudniała funkcjonariuszki - tak wynika z informacji przygotowanych na Dzień Kobiet przez okręg lubelski Służby Więziennej.
reklama

8 marca przypada Dzień Kobiet.

- Służba Więzienna to jedna z najliczniejszych, nowoczesna i dostosowana do najwyższych standardów formacja pełniąca istotną rolę w działaniach na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego - wyjaśnia kpt. Edyta Radczuk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie. - Jesteśmy trzecią co do wielkości formacją mundurową i pierwszą, która zatrudniała funkcjonariuszki.

W Dekrecie Rady Ministrów o tymczasowych przepisach więziennych z 1919 r. jest mowa o „dozorcach i dozorczyniach", a Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 1935 r. o umundurowaniu i uzbrojeniu Straży Więziennej uwzględniało specjalne umundurowanie dla kobiet funkcjonariuszy. Inne formacje mundurowe dały możliwość służby kobietom dopiero kilka lat później.

W jednostkach okręgu lubelskiego pracuje łącznie 520 kobiet, w tym ponad 400 to funkcjonariuszki. Pełnią służbę w szczególności w pionach: organizacyjno-prawnym, kadrach, pionie penitencjarnym, ośrodku diagnostycznym, ewidencji, finansach, kwatermistrzostwie, służbie zdrowia, działach terapeutycznych i przywięziennych szkołach. 23 kobiety kadra kierownicza. Najwięcej, bo aż 189 pań pracuje w pionie penitencjarnym i w ochronnym.

- Nasze Panie to siła, zdecydowanie, profesjonalizm. Nic więc dziwnego, że z powodzeniem zajmują stanowiska na każdym szczeblu w naszej formacji. Umundurowane kobiety dzięki sile swojego charakteru i zawodowemu przeszkoleniu służbę pełnią w pionie ochrony, doskonale radzą sobie w dziale penitencjarnym na stanowisku wychowawcy czy psychologa, a także, zgodnie z posiadanym wykształceniem medycznym, są nieocenionym wsparciem jako pielęgniarki w służbie zdrowia. Kobiety witają nas też uśmiechemw administracji. Ewidencja, finanse, kadry, pion organizacyjno-prawny, kwatermistrzostwo czy przywięzienne szkoły, wszędzie tam pracują kobiety. Płeć piękna z dumą piastuje stanowiska kierownicze, nie bojąc się przy tym wyzwań i odpowiedzialności - dodaje kpt. Edyta Radczuk.

Kobiety w służbie więziennej nie stronią od szkoleń zawodowych czy kursów doskonalących. Dodatkowo w czasie wolnym indywidualnie podnoszą swoje kwalifikacje. Znajomość języków obcych czy umiejętności mediacji jest dodatkowym atutem. Wśród pasji i zainteresowań wymieniają bieganie, sporty wodne, siatkówkę, strzelectwo, taniec czy narciarstwo. Wiele z nich ma talent muzyczny, który realizują po pracy. Są matkami, żonami, partnerkami.

Służba więzienna jest trzecią co do wielkości służbą mundurową w Polsce. W jej szeregach pełni służbę prawie 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama