reklama
reklama

II Festiwal Przyrody ponownie w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

II Festiwal Przyrody ponownie w Lublinie - Zdjęcie główne

II Festiwal Przyrody ponownie w Lublinie | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaWarsztaty przyrodniczo-filmowe, spotkania ze znanymi pasjonatami natury, opowieści, wystawy i spacery przyrodnicze, a także koncert „Na strunach przyrody” połączony z pokazem fotografii przyrody - to niektóre atrakcje przygotowane w ramach II Festiwalu Przyrody.
reklama

- Bogactwo fauny na terenach miejskich to doskonały pretekst do organizacji drugiej edycji Festiwalu Przyrody, którego ubiegłoroczna, premierowa odsłona spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem mieszkańców. W ramach nadchodzącego wydarzenia zapraszamy do jednego z najpiękniejszych zielonych zakątków Lublina – Ogrodu Saskiego. Przygotowaliśmy tam warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy prywatnie i zawodowe poznają naturę i utrwalają jej piękno na zdjęciach i filmach - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
II Festiwal Przyrody to spotkanie mieszkańców Lublina ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
- Zależy nam, by tegoroczna edycja Festiwalu Przyrody spełniła oczekiwania wszystkich mieszkańców, ale była także ciekawą formą spędzenia czasu dla dzieci i młodzieży. To dla nas bardzo ważne, bo rok, w którym Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży to czas wielu inicjatyw przygotowanych z myślą o młodych. Dlatego podczas wydarzenia zaplanowano wiele aktywności i atrakcji, zarówno dla tych, którzy naturą zachwycają się od dawna, ale także osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z przyrodą i szukają przewodników. W pierwszym dniu Festiwalu uczniowie szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Dla Przyrody. Takie spotkania są zawsze najlepszą formą edukacji - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W piątek (19 maja) m.in. na warsztatach w terenie młodzież będzie mogła nauczyć się, jak nakręcić profesjonalny film przyrodniczy amatorskim sprzętem, np. smartfonem. Następnie w trakcie zajęć praktycznych nad Zalewem Zemborzyckim początkujący filmowcy będą mogli wykorzystać nabytą podczas warsztatów wiedzę.
 
Sobota (20 maja) w Ogrodzie Saskim upłynie pod znakiem niezapomnianych spotkań z pasjonatami, którzy całe swoje życie prywatne i zawodowe poświęcili poznawaniu natury, a teraz opowiedzą o najciekawszych obserwacjach i doświadczeniach. Obecność potwierdził Marcin Kostrzyński, współautor wielu programów telewizyjnych i autor książek przyrodniczych. Będzie można wysłuchać także reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym i opowie o niełatwej współpracy z ptasimi aktorami, a Romuald Mikusek przybliży życie sów. O przyrodzie zza naszej wschodniej granicy opowie Krzysztof Wojciechowski, z kolei znany z przyrodniczych programów Tomasz Kłosowski o starciach z naturą, prowadzonych zza obiektywu aparatu fotograficznego. Wieczorem o godz. 20.00 odbędzie się jedyne w swoim rodzaju zestawienie wybitnych artystów świata przyrody oraz świata muzyki – koncert „Na strunach przyrody”. Będzie to pokaz fotografii przyrodniczych w połączeniu z naturalnymi dźwiękami muzyki filmowej Michała Lorenca, jednego z bardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki filmowej, w wykonaniu zespołu DesOrient. Oprawę wizualną w tym finałowym przedstawieniu zapewnią zdjęcia wybitnych fotografików przyrody takich jak: Grzegorz Leśniewski, Renata Bubrowiecka, Sławomir Wróbel, Marek Kołodziejczyk, Robert Lesiuk, które zebrane w kilkanaście historii przyrodniczych stworzą niepowtarzalną opowieść o lubelskiej przyrodzie.
 

Trzeciego dnia festiwalu, w niedzielę (21 maja) uczestnicy będą mogli kontynuować spotkania ze znanymi przyrodnikami i wysłuchać opowieści o ich kolejnych przygodach. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia będzie spotkanie z Janem i Bożeną Walencikami, twórcami znanych filmów przyrodniczych ukazujących piękno Puszczy Białowieskiej, jak: „Tętno pierwotnej puszczy” i „Saga prastarej puszczy”. Nowy projekt tego duetu to historia „Narodziny pasji – Włodzimierz Puchalski (1908–1979)”, dotycząca życia i pasji fotografika przyrody, pioniera polskiego filmu popularnonaukowego o tematyce przyrodniczej, reżysera, operatora i scenarzysty.
 
Przez cały festiwal będzie można obejrzeć też kilka wystaw m.in. edukacyjno-przyrodniczą „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”, na której znajdą się wizerunki 20 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla lubelskiej przyrody. Z kolei niezwykłą szansę do spojrzenia na urokliwą Lubelszczyznę z lotu ptaka umożliwi wystawa fotograficzna Roberta Lesiuka z ujęciami wykonanymi podczas lotów na paralotni oraz wystawa fotografii Sławomira Wróbla z PPN poświęcona jednemu z lubelskich symboli przyrody, niezwykle trudnemu do sfotografowania – żurawiowi.
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama