reklama
reklama

Lublin zacieśnia współpracę z ukraińskim partnerem. Chcą być "miastami-gąbkami"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin zacieśnia współpracę z ukraińskim partnerem. Chcą być "miastami-gąbkami" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaLublin zacieśnia współpracę ze swoim ukraińskim miastem partnerskim - Równe. W ramach nowego projektu w obu miastach ma zostać poprawiona sieć wodociągowo-kanalizacyjna.
reklama

Lublin zacieśnia kontakty z ukraińskimi miastami partnerskimi. Do takich miast należy Równe, które wspólnie z MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie rozpoczyna projekt. W ramach niego w obu miastach poprawiona zostanie sieć wodociągowo-kanalizacyjna. W Lublinie powstanie kanalizacja sanitarna oraz sieć wodociągowa przy ul. Goździkowej, bocznej Goździkowej, ulicach: Kosynierów, Ziemiańskiej oraz Jaskółczej. Z kolei w mieście Równe ma zostać przebudowa sieć kanalizacji deszczowej i roztopowej w pobliżu trzech ulic z odproadzeniem do rzeki Ustia w rejonie stadionu "Avangard".
 
Celem projektu jest ograniczenie ryzyka powodziowego na miejskich terenach w okresach intensywnych opadów deszczu. Efektem ma być też promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi, stworzenie warunków dostępu do czystej wody do zarzecza transgranicznego. Ma to zostać osiągnięte poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawę zarządzania ścieka,o w obwodzie rówieńskim i województwie lubelskim. Poza tym, celem jest również poprawa stanu sanitarno-epidemiologicznego zasobów wodnych. To z kolei ma być możliwe dzięki przebudowie sieci kanalizacyjnej deszczowej w mieście Równe oraz rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnej sanitarnej w Lublinie. 
 
Projekt obejmuje również opracowanie strategii zarządzania wodami opadowymi, w tym systemów retencji i magazynowania wody deszczowej w glebie. Wartość projektu w części MPWiK to ponad 1,3 mln euro. Dofinansowanie z programu Interreg Polska-ulraina 2021-2027 wynosi blisko 1,2 mln euro. Umowa o dofinansowanie została podpisana we wrześniu. Termin zakończenia realizacji projektu wyznaczono na koniec września 2026 r.
 
- Z partnerami mamy współpracę na poziomie kulturalnym i wymiany doświadczeń. Natomiast mi zawsze brakowało elementów współpracy technicznej - zaznaczał w trakcie środowej (6 listopada) konferencji prasowej, Artur Szymczyk, prezes MPWiK w Lublinie. - Jednocześnie przez te nowe działania otwieramy furtkę do kolejnych wyzwań na przyszłość.
 
- Poprzez takie projekty możemy rozwiązywać istotne problemy miast. Miasto Równe dzisiaj prawie podwoiło swoją liczbę ludności biorąc pod uwagę iczbę wewnętrznych uchodźców - uciekających od frontu w kierunku miast zachodniej Ukrainy. Stoi przed ogromnymi wyzwaniami również logistycznymi i infrastrukturalnymi - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Wsparcie branży wodociągowo-kanalizayjnej jest na pewno obszarem naszej aktywności, który jest ważny dla naszych  partnerów w Ukrainie. Jak o zawsze bywa przy współpracy - korzystamy od siebie nawzajem. Mamy dobre rozwiązania, dobre praktyki w miastach ukraińskich. Monitorowaliśmy je i przeszczepialiśmy do potrzeb naszego miasta. Przekazywaliśmy również swoje dobre rozwiązania do Ukrainy.
 
- Dwa lata temu spotkaliśmy się z prezydentem Lublina, już podczas wtargnięcia Rosji do Ukrainy. Rozmawialiśmy wtedy długo, jesteśmy wdzięczni za wsparcie. tym, którzy uciekali od wojny. Cieszę się również, że ta współpraca się rozwija i możemy razem działać. - dodawał Viktor Shakyrzian, mer Miasta Równe.   - Obecny projekt jest dla nas ważny i kluczowy. Dlatego, że podczas działań wojennych wszystkie środki  są angażowane w obronę. Natomiast to wsparcie zewnętrzne jest bardzo istotne. Chcemy, żeby nasza infrastruktura rozwijała się i umacniała.
 
- Mówimy o tym jak wykorzystać wody opadowe i nie traktować ich jako zagrożenia. Ale traktować je jako pewne dobro, które możemy wykorzystać do naszych celów (...). Deszczówka to czysta wartość - podkreślał Artur Szymczyk. - Mówmy o pewnych potrzebach, lepszym dobrostanie dla naszych mieszkańców i mieście-gąbce, w którym ta woda by pozostawała i służyła mieszkańcom, a także zmianom klimatu. 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama