reklama
reklama

Budowa spalarni śmieci w Lublinie niepokoi sąsiedni powiat? Do przeciwników dołączają radni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Biuro prasowe Nowej Nadziei okręg Lublin

Budowa spalarni śmieci w Lublinie niepokoi sąsiedni powiat? Do przeciwników dołączają radni - Zdjęcie główne

foto Biuro prasowe Nowej Nadziei okręg Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDo przeciwników budowy spalarni śmieci w Lublinie dołączają niektórzy radni Powiatu Świdnickiego.
reklama

Na jednej z ubiegłorocznych sesji Rady Miasta Lublin (21 listopada) pojawili się mieszkańcy, którzy nie chcą spalarni śmieci. Ich zdaniem spalarnia byłaby szkodliwa dla mieszkańców miasta, spalanie miałoby się odbywać w temperaturze 850 stopni C, co doprowadziłoby do emisji wielu ton substancji niebezpiecznych, mimo użycia filtrów. Spalarnia ma powstać przy ul. Metalurgicznej - na terenie dawnego Ursusa. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, aby spalarnia powstała złożyła firma Kom-Eko. Firma decyzję dostała. Tymczasem, aktualnie śmieci z Lublina są wywożone do Chełma, gdzie trafiają do tamtejszej spalarni w cementowni.

reklama

Do przeciwników spalarni dołączają teraz radni Rady Powiatu Świdnickiego. Podczas ostatniej sesji jeden z radnych opozycji Łukasz Czemerys (Konfederacja) zaproponował przegłosowanie stanowiska Rady Powiatu wyrażającego sprzeciw lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Świdnika spalarni śmieci. 

- Mieszkańcy Świdnika zgłaszają swoje obawy co do negatywnych skutków: emisji pyłów i dioksyn ze spalarni o niskim kominie i stosunkowo niskiej temperaturze spalania. Tym bardziej, że mieszkańcy czują się pominięci w procesie konsultacji społecznych tak dyskusyjnej inwestycji i jej kontrowersyjnej lokalizacji - tłumaczy radny Czemerys.

W głosowaniu wzięło udział 16 radnych. Siedmiu z nich poparło stanowisko radnego Konfederacji, przy 9 głosach wstrzymujących. 

reklama

- Stanowisko nie ma mocy prawnej, ale powinno być ważnym argumentem w dyskusji na temat lokalizacji spalarni we wschodniej części Lublina. Mieszkańcy zwracają uwagę, że moce przerobowe chełmskiej spalarni wykorzystywane są w zaledwie 50 procentach, co - jak czytają między wierszami - nastawiałoby nowe inwestycje głównie na spalanie importowanych odpadów. Czy władze Lublina wezmą pod uwagę zdanie mieszkańców? - przekazało biuro prasowe Nowej Nadziei okręg Lublin (Nowa Nadzieja jest częścią Konfederacji).

Stanowisko

Rada Powiatu w Świdniku wyraża stanowczy sprzeciw wobec planów Miasta Lublina i przedsiębiorców, planujących budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych , tzw. "spalarni śmieci". 

reklama

Jak informują media  - wydano już decyzje środowiskowe dotyczące lokalizacji ww. obiektów przy ul. Tyszowieckiej i Metalurgicznej. Mieszkańcy Powiatu Świadnickiego są zaniepokojeni brakiem transparentności planowanych inwestycji i pominięciem udziału społecznego w podejmowaniu decyzji dot. inwestycji , wpływających na środowisko i zdrowie mieszkańców. Mimo wymogów stosowania zaawansowanych systemów oczyszczania spalin, ryzyko emisji substancji szkodliwych pozostaje wysokie, a zakres oddziaływania z niskiego komina dochodzi do 10 km. Wspomniany obszar szkodliwego odziaływania praktycznie w całości leży na terenie miasta Świdnika w Powiecie Świdnickim. 

W związku z licznymi apelami mieszkańców, Rada Powiatu w Świdniku niniejszym stanowiskiem wyraża swoją negatywną opinię na temat lokalizacji spalarni w powyższym miejscu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Lublin24.pl - Najszybszy portal w mieście Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama