Senat UMCS przyznał tytuł doktora honoris causa Anne Applebaum w uznaniu (jak głosi uchwała) za wybitne osiągnięcia naukowe i publicystyczne, „mistrzowską naukę rozumienia historii, szczególnie Europy Wschodniej i Polski, wrażliwość badawczą na problemy wartości demokracji i jakości mediów".
Applebaum swoje wystąpienie rozpoczęła od odniesienia do naszego języka. - Może nie mówię po polsku najlepiej, to robię to z przyjemnością. Wszystkie mądre i piękne słowa są w polszczyźnie rodzaju żeńskiego: prawda, wolność, solidarność, odwaga, miłość – mówi. - Polska nie jest dla mnie tylko miejscem na mapie. Jest głęboko spleciona z moim życiem osobistym i zawodowym.
Potem przyszedł czas na refleksję o uczelni. - Mam wielki szacunek do uniwersytetu oraz tego, co on symbolizuje. W czasach, gdy prawda jest coraz częściej negowana lub negocjowana rola uniwersytetu nabiera fundamentalnego znaczenia. Prawda, jak mawiał profesor Bartoszewski, nie leży pośrodku. Prawda leży tam, gdzie leży. W świecie, gdzie dezinformacja rozprzestrzenia się niczym pożar, granica pomiędzy faktami, a fikcją jest zatarta. Uniwersytety stają się oazą spokoju i szacunku i są przystanią wolnych ludzi. Są redutą demokratycznego społeczeństwa – podkreśla dziennikarka.
Applebaum odniosła się także do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny w Ukrainie. - 100 kilometrów od Lublina trwa wojna. To jest odległość jaką pocisk Iskander pokonuje w 40 sekund. To nie jest wojna o ziemię, Rosja ma 11 stref czasowych. To nie jest wojna o surowce, Rosja ma całą tablicę Mendelejewa płytko pod ziemią. To wojna o prawdę i wolność, o prawo do pamięci i prawo do przyszłości, o prawo do tożsamości – mówi Anne Applebaum.
Dziennikarka podkreślała również, jak ważną rolę odegrał Lublina, który w kilka dni stał się hubem pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Pogratulowała też zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Anne Applebaum
Anne Applebaum to pisarka, publicystka i dziennikarka. Prywatnie żona Radosława Sikorskiego, ministra obrony narodowej. Absolwentka Yale University i London School of Economics. Studiowała również na Uniwersytecie Oxfordzkim. W 1988 roku rozpoczęła pracę jako korespondentka tygodnika „The Economics” w Warszawie. Następnie pracowała w „Evening Standard”, „The Spectator”, „The Washington Post”. Publikowała zatem w czołowych czasopismach o globalnym zasięgu. Jest autorką, która staje w obronie demokracji przeciw ofensywom wszelkich sił autorytarnych. W 2004 r. otrzymała prestiżową nagrodę Pulitzera za książkę pt. „Gułag”, a w 2013 r. nagrodę Cundill Prize za książkę pt. „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”. W 2024 r. zdobyła nagrodę pokojową Księgarzy Niemieckich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.