Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Podejrzenie nowotworu u kilkudziesięciu osób. Podsumowano wyniki samorządowego programu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Podejrzenie nowotworu u kilkudziesięciu osób. Podsumowano wyniki samorządowego programu - Zdjęcie główne

Podejrzenie nowotworu u kilkudziesięciu osób. Podsumowano wyniki samorządowego programu | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach badania prowadzonego przy okazji realizacji programu profilaktyki raka skóry, u kilkudziesięciu osób pojawiło się podejrzenie nowotworu. Niedawno podsumowano efekty realizacji programu.

Reklama

Samorząd Województwa Lubelskiego uczestniczy w kreowaniu regionalnej polityki zdrowotnej, finansuje szereg programów profilaktycznych wśród, których jest Program profilaktyki raka skóry dla mieszkańców województwa lubelskiego. Niedawno w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja podsumowująca wyniki Programu, który był realizowany w ubiegłym roku przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie.

- Nowotwory skóry to najliczniejsza grupa nowotworów złośliwych, która zajmuje pierwsze miejsce w statystykach onkologicznych. Biorąc pod uwagę płeć, problem dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, jednak jak pokazują dane liczba zachorowań wciąż wzrasta. Dlatego w trosce o mieszkańców naszego województwa stawiamy na profilaktykę - mówił marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- W Polsce, co roku notujemy kilkanaście tysięcy nowych zachorowań na raka skóry. Te przypadki, ze względu na późne rozpoznanie, mają gorsze rokowania. Chcemy zachęcić do udziału w programach profilaktycznych, bo to właśnie dzięki nim szanse na wyleczenie znacząco wzrastają - dodała dyrektor WOMP w Lublinie, dr Anna Rutczyńska-Rumińska.

Program obejmował swoimi działaniami pełnoletnich mieszkańców województwa lubelskieg - pracujących, uczących się, emerytów, rencistów i bezrobotnych. W programie uczestniczyły 1802 osoby, a jego łączny koszt wyniósł ok. 105 tys. zł.

W ramach I etapu odbywały się działania edukacyjne, które rrozpowszechnienić informacje dotyczące nowotworów skóry (szczególnie czerniaka), czynników ryzyka (w tym promieniowania UV), niepokojących objawów i podkreślenia roli samoobserwacji. Z kolei w II etapie uczestnicy mogli skorzystać z badania dermatologicznego z oceną dermatoskopową znamion. W ramach badania, każdy miał wykonywaną dermatoskopię, czyli nieinwazyjne badanie mikroskopowe powierzchni skóry. W wyniku przeprowadzonych badań w 44 przypadkach pojawiło podejrzenie czerniaka (2,44%), u 10 osób zaistniało podejrzenie innych nowotworów złośliwych skóry, w tym raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy