Przychodnie POZ, które są gotowe do włączenia koordynacji, mogą zgłosić się do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. Jest to dobrowolne. Obecnie w województwo lubelskim 193 przychodnie POZ objęły swoich pacjentów opieką koordynowaną. Rozpatrywane są kolejne złożone wnioski.
- Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego - wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Leczenie jest oparte na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii.
- Opieka koordynowana to dla pacjentów poradni POZ przełom w diagnostyce i leczeniu, zwłaszcza dla osób z obszarów wiejskich, choć nie tylko. Pacjent otrzymuje wsparcie, dodatkowo to lekarz POZ bierze na siebie konsultacje ze specjalistą (o ile oczywiście pacjent nie wymaga bezpośredniego kontaktu z nim), a tym samym odciąża chorego, skraca ścieżkę diagnozy i wraca do niego z dalszymi wskazówkami - wyjaśnia Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. - Lekarz POZ ma wszelkie kompetencje do tego, aby kompleksowo zajmować się pacjentem i opieka koordynowana te możliwości istotnie zwiększa, dając chorym dostęp do nowoczesnych osiągnięć medycyny w gabinecie lekarza rodzinnego - dodaje doktor T. Zieliński.
Wprowadzenie opieki koordynowanej wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG EKG wysiłkowe Holter EKG (24, 48, 72 godz.) USG Doppler naczyń kończyn dolnych ECHO serca. Dotąd na te badania kierował lekarz specjalista.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej kupił robota. Ma pomóc w zabiegach chirurgicznych
Poszerzenie katalogu badań w POZ ma skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia. Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje będzie można prowadzić również zdalnie.
Wprowadzenie opieki koordynowanej ma wzmocnić rolę koordynatora, który ma zadbać m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.- Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczy Paweł Piróg p.o. dyrektor Lubelskiego OW NFZ.
Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Za każde badanie i konsultacje NFZ płaci odrębnie według kosztów wycenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - dodaje dyr. Piróg.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.