Reklama

Reklama

Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej kupił robota. Ma pomóc w zabiegach chirurgicznych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej kupił robota. Ma pomóc w zabiegach chirurgicznych - Zdjęcie główne

Robot da Vinci | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital przy al. Kraśnickiej kupił system chirurgii robotycznej - da Vinci. Ma on ułatwić przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów, dzięki swojej precyzyjności.

Reklama

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie kupił system chirurgii robotycznej da Vinci. Urządzenie trafi do szpitala przy al. Kraśnickiej jeszcze w pierwszym kwartale roku. Całkowity koszt pokryty ze środków budżetu województwa, to blisko 15 mln zł. Szpital kupił sprzęt, jako pierwsza placówka medyczna w regionie.

- Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji pacjenci uzyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Operacje wykonywane z wykorzystaniem systemu da Vinci to nie tylko krótsza hospitalizacji, ale także oszczędności dla szpitala - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W szpitalu powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, gdzie mają odbywać się szkolenia i certyfikacja zespołów chirurgicznych. Proces obejmie chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszki i anestezjologów, lekarzy oraz pielęgniarki.

- Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy. Zyskają także pacjenci, ponieważ zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi, niż tradycyjne metody, zmniejszy się ilość powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe, a powrót do sprawności fizycznej będzie szybszy - wyjaśnia Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Umowę na zakup urządzenia podpisali dyrektor oraz Cezary Kozanecki prezes firmy Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce.

- Jak pokazują dane, rynek robotyki medycznej rośnie nie tylko na świecie, ale również w Polsce, a wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie staje się powszechnym standardem. Tym bardziej cieszy fakt, że województwo lubelskie pojawia się na mapie polskich ośrodków dysponujących autoryzowanym robotem da Vinci, będącym najlepszym jak dotąd na świecie systemem do chirurgii małoinwazyjnej - tłumaczy Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik.

Robot da Vinci został zaprojektowany, żeby ułatwić skomplikowane zabiegi chirurgiczne metodą małoinwazyjną. charakteryzuje się bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Można go stosować w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie ważne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy. Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je precyzyjnym i delikatnym. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

Na świecie pracuje aktualnie blisko 7 tys. robotów da Vinci w 67 krajach, którymi wykonano łącznie ponad 10 mln zabiegów. W Polsce, od października 2020 roku do września 2021 roku zrealizowano 75% więcej zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci niż rok wcześniej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy