Reklama

Reklama

Lublin: W szpitalu przy ul. Jaczewskiego będzie cieplej. Skończyła się modernizacja

Opublikowano: sob, 18 gru 2021 18:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skończyły się prace budowlane związane z termomodernizacją budynku głównego i budynku Poradni Specjalistycznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. To pierwsza taka modernizacja kompleksu budynków szpitala od jego wybudowania w latach 60.

Reklama

W ramach projektu ocieplono budynek główny szpitala oraz budynek Poradni Specjalistycznych, wymieniono okna, zmodernizowano system ogrzewania, docieplono dachy i stropy i zamontowano instalację fotowoltaiczną.

- Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na dachu północnego skrzydła szpitala. Jej praca zmniejsza zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci, co w konsekwencji powoduje oszczędności ekonomiczne. Powierzchnia paneli wynosi 256,22 metrów kwadratowych. Panele pozwalają na produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 49 MWh. Od dnia uruchomienia instalacji fotowoltaicznej system wyprodukował dla szpitala 37,6 MWh - tłumaczy mgr inż. Rafał Grzeszczuk, zastępca dyrektora ds. infrastruktury i inwestycji SPSK Nr 4.

Z kolei na najniższej kondygnacji budynku szpitala zamontowano oprawy led, które również mają pozwolić ograniczyć koszty związane z oświetleniem ciągów komunikacyjnych gmachu.

- Dokładniejsze dane pozwalające na określenie generowanej oszczędności energii cieplnej będzie można ustalić po co najmniej rocznej pracy nowej instalacji, a więc nie wcześniej niż pod koniec roku 2022. Już teraz dzięki przeprowadzeniu robót termoizolacyjnych zauważalne jest obniżenie zużycia energii cieplnej, w porównywalnych miesiącach kształtuje się ono na poziomie ok. 18-19 proc. Obecnie trwają regulacje i dostosowywanie automatyki instalacji w celu osiągnięcia optymalnych ustawień systemu, tak aby efekt obniżenia zużycia energii cieplnej był optymalny - mówi mgr inż. Rafał Grzeszczuk.

Prace termomodernizacyjne prowadzone były od czerwca 2019 r. do końca września 2021 r. 

W budynku głównym zrealizowano: modernizację systemu ogrzewania wraz ze źródłem ciepła głównym i awaryjnym, modernizację systemu przygotowania ciepłej wody wraz z cyrkulacją, docieplenie stropodachów i dachów, docieplenie wszystkich ścian zewnętrznych, wymianę: większej części okien, drzwi zewnętrznych, fasady szklanej i drzwi wejścia głównego oraz bram wjazdowych, zamontowanie instalacji fotowoltaicznej i nowej iluminacji ledowej budynku oraz wymianę oświetlenia części wewnętrznych ciągów komunikacyjnych na ledowe, Natomiast w budynku Poradni Specjalistycznych wykonano: modernizację systemu ogrzewania, docieplenie stropodachu, instalacji c.w.u., ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych oraz ścian piwnic nad gruntem (cokół), wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych. W ramach inwestycji wdrożono system pomiaru, monitoringu i zarządzania wykorzystaniem energii w budynkach.

Dodatkowo powstały też budki lęgowe dla jerzyków, kopciuszków, wróbli, kawek oraz schrony podtynkowe dla nietoperzy.

Całkowita wartość projektu to ponad 46 milionów złotych, w tym unijne dofinansowanie w wysokości ponad 21 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy