Reklama

Reklama

Lublin: Robot pomoże w chirurgii. Szpital przy al. Kraśnickiej dostanie pieniądze na sprzęt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Lublin: Robot pomoże w chirurgii. Szpital przy al. Kraśnickiej dostanie pieniądze na sprzęt - Zdjęcie główne

Briefing prasowy poświęcony zakupowi systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd Województwa Lubelskiego wsparł starania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i przekaże 15 mln zł na zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Ma to pomóc w terapii wielu schorzeń.

Reklama

Robot da Vinci został zaprojektowany, żeby ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

Systemy robotyczne używane są w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i wysoką cenę. Do tej pory w Lubelskim żaden szpital nie dysponował takim urządzeniem, ale w placówkach odbywały się prezentacje i szkolenia z udziałem tego wysokospecjalistycznego urządzenia.

- Cieszę się, że szpital wojewódzki wzbogaci się o tak innowacyjny sprzęt. Zależy nam, aby mieszkańcy Lubelszczyzny mieli dostęp do leczenia na światowym poziomie i mogli tu na miejscu, korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań jakie oferuje medycyna  - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Szpital przy al. Kraśnickiej ogłosił przetarg na zakup takiego systemu chirurgii. Przewiduje się, że urządzenie trafi do placówki już w pierwszym kwartale 2022 roku.

- Zyskają wszyscy. Pacjenci, bo zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją, a co za tym idzie dokładnością. W konsekwencji, technika chirurgii małoinwazyjnej pozwoli na skuteczniejsze i krótsze zabiegi niż tradycyjne metody, zmniejszenie ilości powikłań, ograniczenie dolegliwości bólowych, szybszy powrót do sprawności fizycznej i krótszy pobyt w samym szpitalu. Z kolej wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy - dodaje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Urządzenie składa się z kilku części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym.

- To świetna i długo oczekiwana wiadomość dla lubelskiej służby zdrowia. Uzyskujemy dostęp do najnowocześniejszej technologii, która będzie dla nas wsparciem w leczeniu pacjentów. Robot da Vinci to najlepsze co w XXI wieku świat dał chirurgom do ręki. Oprócz narzędzi chirurgicznych, które są niezwykle mobilne, ramiona robota zaopatrzone są również w kamerę. Dzięki niej lekarz widzi pole operacyjne w 3D oraz w 10-krotnym powiększeniu - wyjaśnia dr n. med. Andrzej Szczepanowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

Do tego, w szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. W pierwszym półroczu 2022 roku planowane są szkolenia i certyfikacja trzech pierwszych zespołów chirurgicznych, co pozwoli na wykonanie 30-50 zabiegów. Do końca roku proces szkolenia obejmie kolejnych chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszek i anestozjologów: lekarzy i pielęgniarek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy