reklama
reklama

Lublin: NFZ przypomina o racjonalnym przyjmowaniu leków. Będzie można porozmawiać z ekspertami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ

Lublin: NFZ przypomina o racjonalnym przyjmowaniu leków. Będzie można porozmawiać z ekspertami - Zdjęcie główne

Lublin: NFZ przypomina o racjonalnym przyjmowaniu leków. Będzie można porozmawiać z ekspertami | foto Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaLubelski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o racjonalnym przyjmowaniu leków. W ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką" zaprasza na spotkanie pod hasłem „Porozmawiajmy o polipragmazji w NFZ”.
reklama

- Zjawisko polipragmazji, czyli przyjmowanie wielu leków równocześnie, może być bardzo niebezpieczne - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy  Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Polipragmazja jest groźna dla każdego, jednak najbardziej dla osób starszych, które zmagają się z wieloma chorobami i w związku z tym przyjmują wiele leków. Najbardziej szkodliwe jest zażywanie wielu leków, które wchodzą ze sobą w interakcję, tzn. wzajemnie na siebie oddziałują.

Efektem tego jest: nasilenie lub osłabienie działania leków, skrócenie lub wydłużenie czasu ich działania, pojawienie się zupełnie nowego działania, w tym również toksycznego.

Gdy pacjent przyjmuje 5 leków naraz, prawdopodobieństwo negatywnych interakcji wynosi nawet 50 proc. Jeśli przyjmuje się 8 do 10 leków jednocześnie, ryzyko interakcji wynosi nawet 100 proc.

- Według danych Lubelskiego OW NFZ w ciągu tego roku, czyli od stycznia do października, ponad 1 milion 250 tysięcy pacjentów z Lubelszczyzny zrealizowało recepty na leki refundowane. Z tego, blisko 125 tys. pacjentów zażywało  jednocześnie od 10 do 19 różnych leków refundowanych, 11,5 tys. pacjentów - ponad 20. Rekordziści, a było ich prawie 260, realizowali recepty na nawet ponad 40 leków w ciągu miesiąca - mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Te liczby to nie są jeszcze wartości ostateczne, ponieważ nie uwzględniają  leków nierefundowanych czy suplementów, które pacjenci często ordynują sobie sami - dodaje.

Jak podkreśla NFZ - leczenie często wymaga przyjmowania kilku leków w tym samym czasie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które często zmagają się z wielochorobowością i leczą się u kilku specjalistów. - Może zdarzyć się, że różni lekarze nieświadomie przepisują pacjentowi ten sam lek (pod inną nazwą) lub pacjent otrzymuje leki wzajemnie znoszące swoje działanie terapeutyczne. Dlatego tak ważne jest informowanie lekarza o wszystkich chorobach i całej historii leczenia. Warto zadbać o to, aby na wizytach mieć spis przyjmowanych leków oraz zalecone dawki (w tym suplementy i leki bez recepty) - dodaje Małgorzata Bartoszek.

Listę przyjmowanych leków można będzie skonsultować z farmaceutami, którzy będą do dyspozycji pacjentów podczas Środy z Profilaktyką w Sali Obsługi Klienta Lubelskiego Oddziału NFZ. Spotkanie odbędzie się w śroę (29 listopada) w Lublinie, przy ulicy Nadstawnej 2-4 w godzinach od 10 do 12. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama