reklama

Wizyta przedstawicieli MRiRW w związku z wirusem ASF

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Wizyta przedstawicieli MRiRW w związku z wirusem ASF - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW wyniku ustaleń na spotkaniach z udziałem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i wicewojewody Roberta Gmitruczuka dotyczących ASF w województwie lubelskim, wizytę w miejscach występowania wirusa złożyla wiceminister Ewa Lech oraz złoży Jacek Bogucki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem wizyt było podsumowanie działań nakierowanych na zwalczanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Jedną z  miejscowości, jaką odwiedziła minister Ewa Lech była Leśna Podlaska. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 w Sali GOK-u. Leśna Podlaska to gmina w województwie lubelskim, gdzie zanotowano przypadek wirusa ASF. Wiceminister przypominała o przestrzeganiu zasad bioasekuracji, takich jak: zakaz wstępu na teren gospodarstw osób postronnych, uniemożliwienie trzodzie kontaktu z dzikami, zabezpieczenie karmy, a także wykładanie mat dezynfekcyjnych przy wjazdach i wyjazdach z gospodarstw. Wiceminister Ewa Lech spotkała się z rolnikami w  Białej k. Radzynia, gdzie poinformowała o działaniach podjętych przez resort rolnictwa w zakresie ASF.
 
Dziś o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z wiceministrem Jackiem Boguckim w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej. Minister zaprezentuje m.in. przygotowywany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej. Ustawa ta ma zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne zakładom ubojowym i zajmującym się przetwarzaniem mięsa. Kolejnym celem jest zagwarantowanie, że pozyskana w ten sposób żywność będzie zdrowa, bezpieczna dla konsumentów i racjonalnie zagospodarowana, również w drodze działań pozarynkowych. Projekt ma być w pilnym  trybie skierowany do Sejmu.
 
W związku z pojawieniem się wirusa ASF na terenie woj. lubelskiego wicewojewoda lubelski zorganizował szereg spotkań z wójtami, przedstawicielami Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w tym specjalistami ds. produkcji zwierzęcej, inspektorami ds. rolnych z urzędów gmin, pracownikami ARiMR oraz funkcjonariuszami powiatowych jednostek Policji i Straży Pożarnej, które miały na celu przekazanie informacji odnośnie zwalczania wirusa i sposobów zapobiegania jego rozprzestrzenianiu. W sumie odbyło się 6 spotkań.
 
Po doniesieniach o występowaniu  ogniska ASF w sąsiednim województwie,  wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk podjął działania zmierzające do  utrzymania w pełnej gotowości  służb na wypadek wykrycia ogniska choroby. Z inicjatywy wicewojewody odbyło się  spotkanie  z prof. dr hab. Zygmuntem Pejsakiem – lekarzem weterynarii, specjalistą chorób świń, kierownikiem Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach i lubelskim wojewódzkim lekarz weterynarii Paweł Piotrowski. Kolejnym podjętym krokiem było zorganizowanie roboczego spotkania w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Miało to związek z wykryciem ognisk ASF w województwie podlaskim oraz niepokojącymi informacjami o wzroście liczby ognisk choroby za wschodnią granicą.
 
W związku z informacją o wykryciu pierwszego przypadku wirusa ASF  na północy województwa  lubelskiego wicewojewoda lubelski dokonał wizytacji terenu, który jest obecnie pod szczególnym nadzorem służb sanitarno-weterynaryjnych. Ze względu na niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się choroby i dalszego przenoszenia się wirusa zostały wprowadzone zaostrzone rygory  i zalecenia, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez hodowców trzody chlewnej.


Na wniosek wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka w siedzibie LUW w Lublinie odbyła się  także konferencja nt. „ASF - zasady bioasekuracji stad”. Wykład o zagrożeniach i profilaktyce dot. ASF wygłosił prof. dr. hab. Zygmunt Pejsak, kierownik Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, specjalista z zakresu epizootiologii. W konferencji uczestniczyli  przedstawiciele: samorządów, Polskiego Związku Łowieckiego i obwodów łowieckich, a także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, PSP, straży granicznej, producenci trzody chlewnej, wojewódzki lekarz weterynarii oraz lekarze powiatowi.
 
W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju i pojawienia się wirusa ASF w województwie lubelskim, w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie miało miejsce szkolenie dotyczące zwalczania choroby. Zostało ono zorganizowane na wniosek głównego lekarza weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem oraz prof. Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Szkolenie przeprowadzili pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. Prelegenci podjęli zagadnienia dotyczące sposobów zwalczania ognisk ASF oraz zasady przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa. Uczestniczyli w nim wójtowie, przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w tym specjaliści ds. produkcji zwierzęcej, inspektorzy ds. rolnych z urzędów gmin, pracownicy ARiMR oraz funkcjonariusze powiatowych jednostek Policji i Straży Pożarnej. 
 
W odpowiedzi na zarzuty o niewystarczających środkach finansowych na zwalczanie choroby i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się  wirusa w strefach ochronnych,  wicewojewoda Robert Gmitruczuk podkreślił, że jedynymi dysponentami środków na walkę z tym wirusem jest gmina i powiat.

W związku z obecną sytuacją odbyła się też narada ministrów, gdzie głównym tematem były problemy związanie z ASF. Podczas narady podjęto ustalenia  o zorganizowaniu szeregu spotkań informacyjnych z samorządowcami i z rolnikami.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE