Weekendowe ZOO w Targach Lublin jest poświęcone prezentacji poszczególnych gatunków zwierząt, edukacji w obszarze różnorodności fauny i flory, wzbudzeniu pasji hobbystycznej, wzbogaceniu wiedzy dotyczącej prawidłowego wychowania i pielęgnacji swoich pupili i kształtowaniu świadomości wśród najmłodszych, że opieka nad zwierzakami to odpowiedzialnie zadanie.
W ramach Weekendowego ZOO zaplanowano wiele pokazów i wystaw. Zobaczyć będzie można np. pokaz kotów rasowych, przegląd hodowlany psów rasowych, stado zwierząt zagrodowych w tym wielbłąda, alpaki, osły, owce, kozy, szkocką krowę. Oprócz tego, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć jedynego w Polsce konia z kręconą sierścią - Curly Horse oraz konie rasy małopolskiej, wielkopolskiej i felińskie i kuce miniatrowate. Dla dzieci będzie możliwa przejażdżka na kucach szetlandzkich. Z kolei w strefie ptactwa ozdobnego i gołębi rasowych, uczestnicy spotkają przedstawicieli ponad 50 ras m.in. perliczki, gęsi, kaczki, papugi, kanarki. Na Targach nie zabraknie też kameleonów, węży w tym pytona królewskiego i boa dusiciela, żółwiów, żab, skorpionów i pająków np, ptasznika goliata, który jest największym na świecie ptasznikiem.
Poza tym, odbędzie się Klubowa Wystawa Królików Nowozelandzkich oraz innych ras, którą zorganizuje Polski Klub Królików Nowozelandzkich. Do Lublina przyjadą hodowcy, którzy zaprezentują ok. 200 królików. Atrakcją będą również króliki przeskakujące przez przeszkody.
Podczas Weekendowego ZOO będzie można zapoznać się z bliżej ze światem pszczół i mrówek. Dla zainteresowanych będą czekać m.in. ścieżki dydaktyczne ‘’Od kwiatka do miodu” oraz ‘’Pszczelarstwo dawniej i dziś’’, pokazy sprzętu pszczelarskiego i warsztaty z wyrobu świec. W specjalnych formikariach będzie można zobaczyć prace mrówek mieszkających w Polsce oraz Europie Południowej. Nie zabraknie również innych owadów, m.in. mączniki, drewnojady, karaczany, świerszcze.
Na wydarzeniu pojawią się zwierzęta z zaprzyjaźnionych schronisk, Fundacji Epicrates oraz Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Wszyscy zainteresowani będą mogli wesprzeć zwierzaki finansowo i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące adopcji pupila. Wolontariusze będą udzielać porad prawnych z zakresu ochrony praw zwierząt, dobrostanu zwierząt różnych gatunków oraz opowiedzą o problematyce bezdomności psów i kotów.