Kompostowniki pozwolą zaoszczędzić
Decyzją Rady Miasta od 1 stycznia 2021 roku właściciele nieruchomości zabudowanych jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi będą mieli prawo do zagospodarowania we własnym zakresie bioodpadów. Na przydomowe kompostowniki mogą trafić zarówno skoszona trawa, części roślin jak i fusy, czy odpadki z kuchni, z wyjątkiem odpadków pochodzenia zwierzęcego.
- Osoby, które zdecydują się na samodzielne kompostowanie, Miasto zwolni z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady kuchenne oraz worka na bioodpady w postaci trawy czy części roślin, i co najważniejsze, skorzystają z częściowego zwolnienia z opłaty. Ulga będzie wynosiła 5 zł/gospodarstwo domowe/miesiąc. Właściciel nieruchomości, który będzie miał kompostownik i będzie kompostował w nim bioodpady powinien złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na druku obowiązującym od 1 stycznia 2021 roku - informuje Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Pojemniki lub worki na odpady, które mają być opróżnione danego dnia, mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o 6 rano. Z kolei w przypadku usuwania z posesji dużych gałęzi i konarów, należy je związać, żeby umożliwić ręczny załadunek na pojazd do odbioru odpadów wielkogabarytowych.
Zmiany w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Od przyszłego roku pojawią się też zmiany w zakresie działania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
- Nie będą w nim przyjmowane bioodpady w postaci trawy, czy części roślin określane dotychczas jako zielone, ponieważ Miasto zapewnia odbiór tych odpadów w ilości nielimitowanej z miejsca ich wytworzenia. W tym samym terminie, kiedy odbierane będą bioodpady, będzie można przekazać do PSZOK odpady typu igły i strzykawki czy glukometry. Nie będzie można za to umieszczać ich w pojemnikach na odpady zmieszane - dodaje Izolda Boguta.
Będą też limity ilości przyjmowanych przez PSZOK zużytych opon – do 8 sztuk/rok/gospodarstwo domowe, oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych – do 2 ton/rok/gospodarstwo domowe. Warunkiem dostarczenia odpadów do PSZOK, będzie okazanie dowodu uiszczenia opłaty za poprzedni miesiąc.
Po wygaśnięciu obecnych umów z firmami odbierającymi i gospodarującymi odpadami oraz po podpisaniu nowych umów, od 1 lipca przyszłego roku w ramach opłaty za odbiór odpadów, będzie można oddawać co najmniej 2 razy w roku zużyte opony w ilości nielimitowanej również do organizowanych okresowo punktów selektywnego zbierania odpadów.
- Ponadto, również od 1 lipca 2021 r., zmniejszą się częstotliwości odbioru bioodpadów kuchennych, odbieranych w brązowych pojemnikach w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej – będą one odbierane raz na 2 tygodnie. Natomiast od 1 stycznia 2025 r. w punktach selektywnego zbierania odpadów będą przyjmowane odpady w postaci tekstyliów i odzieży - informuje Izolda Boguta.