reklama

Trwa walka z wirusem ASF na Lubelszczyźnie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zbiory MON

Trwa walka z wirusem ASF na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś rozpoczyna się kolejna tura poszukiwań dzików padłych od wirusa ASF. W tym tygodniu żołnierze przeszukują rejony powiatu włodawskiego.

Kilkuset żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przeszukuje tereny łącznie trzech województw - Podlasia, Lubelszczyzny oraz Podkarpacia pod kątem występowania dzików padłych od wirusa ASF. Podczas działań żołnierze nie prowadzą odstrzału prewencyjnego, a po znalezieniu padłego zwierzęcia przekazują dokładną lokalizację służbom weterynaryjnym, które podejmują dalsze działania. Całość akcji rozplanowana jest na okres od stycznia do kwietnia bieżącego roku. W tym tygodniu (19-23 luty) przeszukiwane będą wybrane rejony powiatu włodawskiego.



Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Długotrwała przeżywalność wisusa w tkankach powoduje, że padłe zwierzęta przez długi czas mogą być źródłem zakażenia dla zdrowych świń i dzików. Brak jest szczepionki przeciwko ASF, a leczenie chorych okazów jest zabronione. Jego zwalczanie związane jest więc z ubojem całych hodowli oraz zniszczeniem wszystkich produktów pozyskanych od świń w gospodarstwie. Hodowcy mogą jednak liczyć na odszkodowania za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej przeciwko wirusowi ASF.

Hodowcom przypominamy o ustawowym obowiązku natychmiastowego zgłaszania podejrzenia choroby w swoim gospodarstwie. Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego organu samorządu terytorialnego.



Przypominamy, że inne gatunki zwierząt ani ludzie nie są podatni na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Jednak kraj, w którym wystąpi afrykański pomór świń, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli.

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce pod adresem.





Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE