Reklama

Świąteczne pająki i palmy w lubelskim Skansenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Świąteczne pająki i palmy w lubelskim Skansenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Warto odwiedzić 19 i 20 marca Muzeum Wsi Lubelskiej i wziąć udział w największym w regionie kiermaszu świątecznym. W tym terminie ponad 80 lokalnych wystawców tradycyjnego jadła i rękodzieła zaprezentuje swoje stoiska podczas Lubelskiego Wielkanocnego Festiwalu Produktów Regionalnych i Tradycyjnych.

To doskonała okazja nie tylko do zrobienia przedświątecznych zakupów, ale i do zwiedzenia skansenu, obejrzenia świątecznego wystroju chałup oraz uczestnictwa w pokazach gotowania barszczu, wyrobu sera, palm wielkanocnych czy układania świątecznych dekoracji.

Muzeum Wsi Lubelskiej razem z Cechem Rzemiosł Spożywczych przygotowały też dodatkową atrakcję, czyliwarsztaty rękodzieła ludowego związanego z obrzędowością świąt Wielkiej Nocy. Za odpłatnością 16 zł będzie można poznać tajniki wyrobu (do wyboru): krzczonowskich palm wielkanocnych, pająka lub też pisanek robionych metodą batikową, techniką woskową czy pisanek - wydrapywanek.

Na warsztaty można zapisywać się do 16 marca na stronie → www.skansen.lublin.pl.

Na kiermaszu swoje stoiska przygotują producenci naszych renomowanych smakołyków wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Nie zabraknie wędlin z Baranowa i nabiału z Bychawy oraz Opola Lubelskiego, będą też oleje tłoczone na zimno z Turzych Rogów. W ofercie znajdą się też m.in. ziołowe frykasy z Fajsławic i paszteciki z grzybami z Lubartowa.

Amatorzy słodkości będą mogli spróbować makowca lubartowskiego, ciasteczek, zwanych romantycznie całuskami pszczelowolskimi, słynnego sękacza podlaskiego czy praliny z Lublina. A to tylko fragment z długiej listy kiermaszowego "menu". Oko zwiedzających ucieszy wystawa rękodzieła ludowego, m.in. biżuterii wytwarzanej starą metodą poleską, witraże, obrazy oraz imponujący wybór świątecznych dekoracji, w tym pisanek wykonanych różnymi technikami. Wystawcy chętnie podzielą się informacjami na temat tradycyjnych wyrobów i swojej pracy.

Na swoje stoisko zaprosi też Poczta Polska, która zaoferuje znaczek z... Muzeum Wsi Lubelskiej. Będzie doskonale wyglądał na kartce ze świątecznymi życzeniami. Podczas festiwalu rozstrzygnięte zostaną trzy konkursy dla wystawców: na najsmaczniejszą babę wielkanocną, najładniejszą aranżację stoiska oraz najładniejszą palmę. Motyw palmy będzie towarzyszyć festiwalowi cały czas.

W Muzeum Wsi Lubelskiej znajdzie się bowiem gigantyczna palma z Krzczonowa, która ma ponad 5 metrów wysokości, a w niedzielę o godz. 14:00 w kościele z Matczyna zostanie odprawiona msza św. z poświęceniem palm.

19 i 20 marca w Skansenie obowiązywać będą promocyjne ceny biletów wstępu - 6zł/osoba.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Muzeum Wsi Lubelskiej i Cech Rzemiosł Spożywczych w Lublinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE