Zwyczaj tłustego, niezdrowego jedzenia przed Wielkim Postem pochodzi od pogan. Właśnie w taki sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Pączki zaczęto serwować na dworach ok. XVI w. Od tego czasu powstało wiele przepisów i wariacji. Dziś proponujemy wam zarówno te tradycyjne, jak i nieco bardziej zaskakujące.
Mini pączki z mascarpone
Składniki:250g serka mascarpone
2 duże jajka
łyżka cukru pudru
1,5 szklanki mąki pszennej
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
płaska łyżeczka spirytusu lub wódki
Wykonanie:
Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej. Wymieszać wszystko razem, ciasto musi być bardzo gęste. Nakładać małą łyżeczką na rozgrzany głęboki olej. Smażyć ok. 4 minut.
Pączki serowe
Składniki:2 kostki twarogu półtłustego
1 szklanka mąki
2 łyżeczki masła
2 łyżki cukru
2 jajka
1 cukier waniliowy
1 płaska łyżeczka sody
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszać, smażyć na gorącym oleju. Nałożyć łyżeczką namoczoną w mące na oprószone mąką dłonie, obkulać i na olej. Szybko się robi i są smaczne.Wielkość może być różna np.wielkości orzecha, małego jajka itd.
Faworki z piwem
Składniki:1 szkl. piwa
1 szkl. żółtek
1 łyżka masła
2 łyżki cukru pudru
szczypta soli
kieliszek rumu
1 łyżeczka octu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3-4 łyżki śmietany
mąki ile się wgniecie
Wykonanie:
Na stolnicę wsypać trochę mąki, wymieszać ją z solą, proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Następnie w mące zrobić dołek i wlać piwo, żółtka, rum, ocet, śmietanę i dorzucić łyżkę masła. Zagniatać ciasto co raz podsypując mąkę, do momentu aż ciasto będzie gładkie. Gdy uzyskamy gładką, jednolitą masę, tłuczemy ją mocno wałkiem, aby się dobrze napowietrzyło. Ciasto dzielimy na porcje, każdy kawałek cienko rozwałkowujemy. Nacinamy paski, które przecinamy na środku. Wywijamy ciasto przez nacięcie. Smażymy na głębokim tłuszczu. Po usmażeniu posypujemy cukrem pudrem.
Pączki z budyniem
Składniki:1 kg mąki
1 margaryna
10 dag drożdży
2 łyżki oleju
1 budyń waniliowy
6 żółtek
2 całe jajka
2 łyżki spirytusu
Wykonanie:
Margarynę pokroić do miski na kawałki, na margarynę wlać ugotowany budyń na wodzie, 1 1/2 szklanki wody i 1/2 szklanki cukru. Mieszać łyżką aż się rozpuści margaryna. Na to pokruszyć drożdże, dodać 1 kg mąki, 6 żółtek, 2 całe jajka i 2 łyżki spirytusu. Wyrobić ciasto i pod koniec dodać 2 łyżki oleju.
Pączki tradycyjne
Składniki:0,5 kg mąki
pół kostki drożdży
kieliszek spirytusu
cukier waniliowy
1 całe jajko
1 żółtko
mleko
1/4 kostki margaryny
1 marmolada
szklanka cukru pudru do posypania
Wykonanie:
Drożdże rozpuścić w letnim mleku. Mąkę wsypać do miski i dodać jajka. Wlać drożdże. Wyrabiać wszystko razem, dolewając po trochu mleko. Pod koniec dodać tłuszcz, oraz wlać spirytus. Zostawić do wyrośnięcia. Formować pączki, nadziewać łyżeczką marmolady i smażyć na gorącym i głębokim oleju. Usmażone pączki wykładać na ręcznik papierowy, by tłuszcz wsiąkł.
Faworki
450 g mąki pszennej5 żółtek
szczypta soli
1 łyżka spirytusu (lub 2 łyżki rumu)
3/4 szklanki gęstej kwaśnej śmietany 18%
tłuszcz do głębokiego smażenia (np. olej rzepakowy, kokosowy)
cukier puder do oprószenia
Wykonanie:
Mąkę przesiać, dodać żółtka, szczyptę soli, spirytus i śmietanę. Dobrze wyrobić do otrzymania gładkiej kuli ciasta. Odłożyć zawinięte w folię na 30 minut by zmiękło i odpoczęło (w temperaturze pokojowej). Po tym czasie ciasto dobrze wybić wałkiem, by w cieście pojawiły się pęcherzyki powietrza (od 15 – 30 minut); można także użyć wałkownicy. Wszystko to ma na celu wtłoczenie w ciasto jak największej ilości powietrza – ciasto rozwałkowujemy, składamy, ubijamy wałkiem itd. Po skończeniu ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić przez 30 minut w lodówce. Schłodzone ciasto rozwałkować (cieniutko), radełkiem wykrajać prostokąty o wymiarach około 12 x 3 cm. Każdy pasek naciąć wzdłuż pośrodku i jeden z końców przewlec przez otwór.
Jeden pączek ma ok. 290 kalorii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.