Rada Dzielnicy Sławin skierowała pismo do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, które dotyczy zniszczenia zabytku w związku z ustaleniem warunków zabudowy na działce przy ul. Sławinkowskiej. Podkreślono w nim, że Rada od roku z niepokojem obserwuje starania inwestora Med Europe Trading Sp. z.o.o. o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych, wielorodzinnych.
- Jednym z poważnych zagrożeń związanych z tą inwestycją jest jej skala oraz lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie licznych i bardzo cennych odkryć archeologicznych - czytamy w piśmie Rady Dzielnicy - Zwracamy uwage, że pod planowany zespół budynków wielorodzinnych ze wspólnym parkingiem podziemnym i pomieszczeniami techniczno-gospodarczymi zostanie usunięty grunt na obsarze ciągłym o powierzchni ponad 8 tys. m2 na głębokośc ponad 3 m.
Dalej można przeczytać, że mieszkańcy Sławina społecznie pilnowali obszaru prac archeologicznych na wschód od Ogrodu Botanicznego w latach 60. ubiegłego wieku. Interesowali się też badaniami i odkryciami przy ul.Willowej. Rada zaznaczyła, że na terenach między Ogridem Botanicznym a ul. Sławinkowską często znajdowano fragmenty ceramiki.
- Dlatego Rada Dzielnicy Sławin, jako organ reprezentujący dzielnicę i znający specyfikę obszaru przy ul. Sławinkowskiej jest przeciwna wydaniu zgody na realizację tej inwestycji w formie proponowanej inwestora a optymalnym rozwiązaniem jest odstąpienie od inwestycji w takim zakresie. Rada nie uważa za zasadne warunków zabudowy przed przeprowadzeniem przedinwestycyjnych ratowniczych badań wykopaliskowych i opracowaniem wyników tych badań - podsumowuje Rada w piśmie.
W imieniu Rady Dzielnicy, radny miejski Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość) poprosił o pomoc władze miasta. Skierował w tej sprawie interpelację do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina, w której chce bardzo wnikliwego rozpatrzenia argumentów zawartych w piśmie RD.
- Jestern przekonany, te Pan Prezydent zdaje sobie sprawę, że zarządzanie miastem nie ogranicza się do wydawania kontrowersvjnych (jak tym przypadku) zezwoleń na deweloperkę. Trzeba mieć: na uwadze korzyści wynikające z budownictwa, ale również straty jakie ono może powodować - napisał Stanisław Brzozowski, który przypomniał, że już wspominał o problemie charakteru zabudowy w tym rejonie i dodał, że jest on jednorodzinny. - Zachowajmy jakiś sens i porządek urbanistyczny - apeluje radny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.