Reklama

Reklama

Lublin: Zrobią zdjęcia lotnicze miastu. Powstaną z tego specjalne mapy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zrobią zdjęcia lotnicze miastu. Powstaną z tego specjalne mapy - Zdjęcie główne

Otofotomapa Lublina 2021 | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto zamówiło ortofotomapę dla Lublina. Zdjęcia lotnicze obejmą cały obszar miasta. Z nowych danych będzie można korzystać za pośrednictwem modułów Systemu Informacji Przestrzennej Lublina, zarówno w opcjach 2D jak i 3D.

Reklama

Ortofotomapa to obraz powierzchni terenu. Powstaje ona w wyniku przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Ma zastosowanie, m.in. w planowaniu przestrzennym, analizach środowiskowych, projektowaniu robót budowlanych, wizualizacjach i działaniach marketingowych. Ortofotomapy są wykorzystywane też jako mapy tła dla różnych systemów GIS.
 
 
- Już od dłuższego czasu stawiamy na intensywny rozwój miejskich danych przestrzennych. Nasze serwisy już są rozbudowane w tym zakresie i wykorzystują najnowsze technologie. Było to możliwe dzięki realizacji projektów oraz ścisłej współpracy z lubelskim środowiskiem naukowym. Nowa ortofotomapa będzie najbardziej aktualną i dokładną tego typu mapą Lublina, a dane w niej zawarte wykorzystamy między innymi przy realizacji usług geodezyjnych, analiz środowiskowych czy planowaniu przestrzennym - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Umowa na opracowanie nowych danych cyfrowych Lublina, czyli tzw. fotogrametrycznych obejmuje wykonanie pionowych zdjęć lotniczych oraz dokładne określenie ich położenia w przestrzeni. Potem planuje się opracowanie na podstawie uzyskanych danych – prawdziwej ortofotomapy, czyli pozbawionej pochylenia obiektów i martwych pól. Oprócz tego, powstaną cztery komplety zdjęć ukośnych, a następnie fotoplany.
 
- Uzyskane zdjęcia ukośne pozwolą na wykorzystanie ich do nakładania tekstur na model 3D i ogląd obiektów budowlanych z różnej perspektywy. Ważnym elementem zamówienia jest również wykonanie skaningu laserowego (chmury punktów LiDAR), który jest jedną z najnowocześniejszych technik pozyskiwania danych dla numerycznego modelu terenu, a następnie opracowanie takiego modelu dla Lublina. Na podstawie pozyskanych danych wraz z nałożonymi teksturami pochodzącymi ze zdjęć ukośnych powinien powstać nowy model Mesh 3D Lublina - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Termin nalotu dla zdjęć pionowych do ortofotomapy oraz skanera laserowego to 15 lipca. Na wykonanie całości zamówienia wykonawca ma 175 dni. Wszystkie zdjęcia pionowe powinny powstać w zbliżonych warunkach oświetleniowych i położeniu słońca nie mniejszym niż 25 stopni. Dane w postaci ortofotomapy, danych LIDAR, mesh 3D, fotoplanów ukośnych z funkcją porównywania danych – z różnych lat, dostępne będą w posiadanym przez Miasto środowisku internetowym. W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów i zawiera: Mapy 2D, Mapy 3D, Porównywarkę oraz E-usługi.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy