Reklama

Reklama

Lublin: Porównywarka map powiększona o zdjęcia lotnicze z lat 80.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Porównywarka map powiększona o zdjęcia lotnicze z lat 80. - Zdjęcie główne

Widok Lublina z porównywarki - foto z 1944 vs. ortofotomapa 2021 | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Geoportalu i Porównywarki map dołączyły zdjęcia lotnicze Lublina z 1983 roku. Było to możliwe dzięki porozumieniu między Miastem Lublin a UMCS.

Reklama

- Miasto Lublin posiada duży potencjał, zarówno jeśli chodzi o zasoby, jak i aktualne możliwości techniczne w udostępnianiu wszelkich danych przestrzennych. Jest to możliwe dzięki różnym projektom oraz współpracy z lubelskim środowiskiem naukowym. Jednym z takich zadań realizowanych wspólnie z UMCS jest kolejna mapa w systemie Porównywarka. To bardzo praktyczne i interesujące narzędzie pozwalające na porównywanie map i zdjęć lotniczych z różnych okresów funkcjonowania miasta - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Miasto Lublin współpracuje z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w ramach podpisanego w lutym porozumienia. W portalu Porównywarka, czyli jednym z czterech modułów funkcjonujących w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina, są już dostępne dwie warstwy opracowane przez pracowników naukowych Katedry Geomatyki i Kartografii.
 
- Jest to mapa ewidencyjna Lublina z 1928 roku oraz zdjęcia lotnicze z 1944 przetworzone do ortofotomapy. Teraz do portalu dołączyły zdjęcia z 1983 roku. W planach jest m.in. opracowanie kolejnych warstw, w tym zdjęć lotniczych z lat 50. i 70. oraz map z archiwum Wydziału Geodezji - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Portal Porównywarka to pozwala porównywać mapy i zdjęcia lotnicze z różnych okresów. Można zobaczyć w jaki sposób na przestrzeni lat zmieniało się miasto. Obecnie narzędzie daje możliwość porównywania zdjęć lotniczych m.in. z lat: 1928, 1944, 1973, 1983, 1997 oraz 13 ortofotomap po roku 2000.
 
 
Z kolei w Systemie Informacji Przestrzennej Lublina zbierane są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów: map 2D i 3D, e-usługi oraz Porównywarki.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy