Reklama

Reklama

Lublin: Wielkie sprzątanie ulic, przystanków i parków. Zaczynają się wiosenne porządki w mieście

Opublikowano: pt, 18 mar 2022 15:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie ruszy pozimowe sprzątanie miasta. Będzie to akcja prowadzona na ulicach, chodnikach, przystankach oraz w miejscach poza pasami drogowymi i na terenach zielonych.

Reklama

6,7 mln zł na zimowe utrzymanie miasta

- Najbliższe tygodnie to czas intensywnych prac porządkowych w mieście. To standardowe działanie naszych służb prowadzone zaraz po zakończeniu zimy. Mamy nadzieję, że wiosenna aura będzie sprzyjać i pozwoli objąć pracami lubelskie ulice, ciągi piesze, a także tereny znajdujące się poza pasem drogowym. Sukcesywnie będziemy prowadzić również naprawy uszkodzeń i ubytków w jezdniach. Jak co roku w przestrzeni Lublina nie zabraknie też kwietnych aranżacji, które pojawią się w najbardziej reprezentacyjnych lokalizacjach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Zimowe koszty utrzymania ulic i chodników, czyli odśnieżanie oraz zwalczanie śliskości na ulicach i chodnikach w trakcie ostatniej zimy (2021-2022) wyniosły ok. 6,7 mln zł. W sezonie 2021/2022 akcja zimowego utrzymania w formie czynnej trwała 41 dni. Najdroższa doba akcji (20/21 stycznia) kosztowała ok. 326 tys. zł. Podczas odśnieżania miasta zużyto łącznie 3200 ton soli oraz 1300 ton piasku. Z kolei koszty zimowego utrzymania terenów poza pasem drogowym w czterech rejonach miasta, łącznie z utrzymaniem nawierzchni z kruszyw mineralnych oraz nawierzchni nieulepszonych wyniosły 680 tys. zł.

Wiosenne porządki

Pozimowe sprzątanie ruszy 21 marca. Prace związane z pozimowym sprzątaniem dróg będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, elementów ulic w krawężnikach. Szacunkowy koszt tej akcji to około 700 tys. zł. W związku ze zniszczeniem części ulic w zimie i występującymi ubytkami konieczne są również naprawy jezdni. Rozpoczęcie tych prac będzie możliwe po wystąpieniu dodatniej temperatury oraz po rozmarznięciu gruntu. Cały czas prowadzone są doraźne naprawy nawierzchni polegające na wypełnianiu ubytków masą mineralno-bitumiczną w technologii „na zimno” lub lanym asfaltem.

Sprzątaniem objęte zostaną również tereny poza pasem drogowym. Są one oczyszczane z zalegającego piasku i innych pozostałości po zimowym utrzymania miasta, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności. Część terenów objętych stałym utrzymaniem, zlokalizowanych poza pasem drogowym w okresach ustąpienia warunków zimowych jest na bieżąco sprzątana, co minimalizuje zaleganie piasku, w związku z tym może być od razu przekazana do tzw. letniego oczyszczania. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta – Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego. Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku objazdów zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, będą objęte oczyszczaniem pozimowym. Wstępnie koszt takich prac szacuje się na ok. 40 tys. zł. Dodatkowo, planowane jest odmalowanie koszy na śmieci, co będzie możliwe dopiero po ustąpieniu przymrozków.

Zadbają też o parki

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej utrzymuje ok. 800 ha terenów zieleni w mieście, w tym 13 parków, gdzie stale prowadzony jest monitoring terenów zielonych zarówno przez pracowników i strażników miejskich. Przygotowania do sezonu wiosennego rozpoczęły się w tych miejscach już jesienią ubiegłego roku. Zostały zgrabione liście z głównych ciągów komunikacyjnych i arterii dróg. Aktualnie trwa wiosenne grabienie liści oraz rozpoczęły się prace pielęgnacyjne krzewów i nasadzeń ozdobnych. Kolejnym etapem będzie przygotowanie rabat – bylinowych oraz z traw ozdobnych, utrzymanie zieleńców z roślinnością urządzoną na nadchodzący sezon. Prace będą polegały na cięciu przekwitłych kwiatostanów, dosypaniu kory, pieleniu oraz uzupełnieniu roślin. Pod koniec marca zdemontowane zostaną również maty słomiano-foliowe w pasie drogowym ul. Kołłątaja oraz ul. Krakowskie Przedmieście, chroniące roślinność przed areozolem solnym.

Pojawią się kwiaty

Na przełomie marca i kwietnia zostaną obsadzone bratkami rabaty na Placu Litewskim, placu Krąpca, w Ogrodzie Saskim i Parku Bronowickim oraz konstrukcje kwietnikowe na Placu Łokietka. Donice, skrzynki i konstrukcje z aranżacjami kwietnikowymi pojawią się w ścisłym centrum Lublina oraz na ul. Muzycznej, al. Tysiąclecia oraz ul. Jana Pawła II. Trawy ozdobne jak rozplenice japońskie zostaną połączone z bardzo dekoracyjnymi roślinami jednorocznymi – petuniami, pelargoniami, wilcem, smagliczką, paciorecznikiem i komarzycą, w łącznej liczbie ok. 6,4 tys. roślin. Wzorem ubiegłych lat Miasto będzie kontynuować również wysiewy łąk kwietnych oraz łanów słoneczników.

Przystanki będą posprzątane

Trwają też wiosenne porządki infrastruktury przystankowej. Prace skupiają się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności sprzątane są przystanki w centrum miasta. Sprzątanie odbywa się zgodnie z zasadą – od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina w kierunkach peryferyjnych. W sumie sprzątanych jest ponad 780 przystanków znajdujących się na terenie miasta. Każdego dnia przy utrzymaniu czystości przystanków zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, którzy pracują w systemie trzyzmianowym. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 210 m3 śmieci, co w całym roku 2021 dało ponad 2,5 tys. m3 odpadów.

- Dużym problemem od kilku lat jest też podrzucanie na przystanki komunikacji miejskiej odpadów wielkogabarytowych. Co roku, miejskie służby wywożą z przystanków między innymi zniszczone meble, wózki dziecięce, opony, stare części i odpady samochodowe, a w 2021 r. została tam nawet podrzucona lodówka - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Znikną dzikie wysypiska

Wszystkie tereny miasta zarówno, w pasach drogowych i poza pasami, monitorowane są pod kątem powstawania dzikich wysypisk. Od początku roku zlikwidowano 24 dzikie wysypiska poza pasami drogowymi, między innymi przy ul. Wrzosowej, Lędzian, Czechowskiej, Ogródkowej, Bursztynowej, Wądolnej, Medalionów, Nałkowskich, Muzycznej, Wapowskiego, Jutrzenki, Ślężan, Kościelnej oraz 18 dzikich wysypisk w pasach drogowych. W trakcie realizacji jest likwidacja wysypisk m.in. przy ul. Robotniczej.

Do połowy marca wskazano ponad 130 miejsc zaśmieconych na terenie miejskim oraz w wyniku działań interwencyjnych dzielnicowych Straży Miejskiej doprowadzono do uprzątnięcia 30 działek prywatnych przez ich właścicieli. Od 1 stycznia do 14 marca funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzili 157 pieców oraz 129 razy spalanie na zewnątrz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy