Reklama

Reklama

Lublin: Jak poruszać się po mieście i okolicznych gminach? Ruszają konsultacje społeczne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Jak poruszać się po mieście i okolicznych gminach? Ruszają konsultacje społeczne - Zdjęcie główne

Jak poruszać się po mieście i okolicznych gminach? Ruszają konsultacje społeczne | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaczynają się konsultacje społeczne dotyczące opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Reklama

- Lublin jako lider Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach. Zależy nam, aby Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej powstał przy aktywnej współpracy i przy uwzględnieniu głosów mieszkańców wszystkich gmin skupionych wokół Lublina. Głównym celem tego strategicznego dokumentu jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców zarówno miast, jak i ich obszarów funkcjonalnych oraz obniżanie negatywnego wpływu transportu na środowisko. Ważnym elementem Palnu będzie promocja zrównoważonej mobilności oraz wybór jak najbardziej ekologicznych sposobów komunikacji - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. To strategia nastawiona na zapewnienie dobrego dostępu do celów podróży i usług. Według rekomendacji Komisji Europejskiej plan powinien cechować się m.in: długoterminową wizją oraz przejrzystym planem wdrożenia, podejściem partycypacyjnym, zbilansowanym i zintegrowanym rozwojem wszystkich środków transportu. Koncepcja powinna zapewniać również poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg, chodników, ścieżek rowerowych i pieszych, poprawiać wydajność i efektywność kosztową transportu osób i towarów.
 
Plany będą jednym z dokumentów wymaganych przez Unię Europejską do aplikowania o dotacje unijne w perspektywie finansowej 2021-2027 dla projektów z zakresu transportu i mobilności dla miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych.
 
- Zmiany klimatyczne wymagają zmiany codziennych nawyków transportowych – ograniczenie roli transportu samochodowego na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu, w tym indywidualnych np. rower bądź zbiorowych – niskoemisyjny lub zeroemisyjny transport publiczny - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Wskazane działanie wiąże się m.in. z redukcją zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych czy konsumpcji energii. Zrównoważona mobilność ma pomóc zmniejszyć negatywny wpływ transportu na środowisko, zapewniając bezpieczeństwo i szansę na przemieszczanie się wszystkim użytkownikom dróg. Wszystko to ma prowadzić do podniesienia jakości życia mieszkańców.
 
 
W konsultacjach mogą wziąć udział mieszkańcy wszystkich 22 gmin należących do Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, który skupia: Bełżyce, Bychawę, Garbów, Głusk, Jabłonną, Jastków, Kamionkę, Konopnicę, Lubartów (Miasto), Lubartów (Gminę), Lublin, Łęczną, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwicę Dużą, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik, Wojciechów, Wólkę. We współpracę w ramach LOM zaangażowanych jest także 5 powiatów: lubelski, lubartowski, łęczyński, puławski oraz świdnicki.
 
Prace nad dokumentem rozłożone są na trzy etapy i potrwają do końca roku. Obecnie rozpoczyna się pierwszy etap konsultacji. W dniach 16 i 17 marca o godz. 17.00, mieszkańcy LOM na spotkaniach w formie online będą mogli przedstawić problemy z jakimi muszą borykać się w swoich codziennych podróżach do szkoły, pracy, czy lekarza oraz zaproponować rozwiązania które poprawią ich sytuację. W trakcie spotkania będzie również możliwość bieżącego komentowania i zadawania pytań w formie tekstowej na czacie. Prowadzący spotkanie po prezentacji wrócą do zgłaszanych wątków i udzielą odpowiedzi na zadane pytania. Spotkania odbędą się za pomocą platformy Zoom. Należy wybrać jedno spotkanie. Nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji, wystarczy wejść we właściwy link.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy