Reklama

Reklama

Lublin: Ukraińscy uchodźcy dostaną numery PESEL

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Ukraińscy uchodźcy dostaną numery PESEL - Zdjęcie główne

Ukraińscy uchodźcy dostaną numery PESEL | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie rusza proces nadawania numerów PESEL osobom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy.

Reklama

Nowe zadania dla sekretarza Miasta Lublin

W związku z napływem uchodźców uciekających do Lublina przed wojną w Ukrainie, samorządy są zaangażowane w pomoc. Chodzi o kwestie: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych.

- Jak tylko pojawiły się pierwsze informacje o pracach nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, rozpoczęliśmy działania przygotowawcze. Od jutra uruchomimy punkty obsługi uchodźców z Ukrainy, by mieli możliwość wnioskowania o wszystkie świadczenia, które im przysługują na mocy specustawy. Jesteśmy jednak dopiero na początku tej trudnej drogi i będziemy musieli się zmierzyć z problemami, które jeszcze przed nami. Musimy być gotowi na długofalowe niesienie pomocy. Czekamy na jasne wytyczne rządu, które uszczegółowią dalsze kwestie związane z działaniami pomocowymi dla obywateli Ukrainy i osób, które goszczą uchodźców w swoich domach - mówił 15 marca, Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Prezydent Lublina powołał pełnomocnika ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi. Został nim Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin. Do jego zadań będzie należało w szczególności: koordynowanie we współpracy z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego działań w zakresie przygotowania, wyposażenia i funkcjonowania miejsc zakwaterowania tworzonych przez miasto; przygotowanie i wdrażanie procesów związanych z obsługą administracyjną uchodźców oraz koordynowanie we współpracy z właściwymi wydziałami i jednostkami Urzędu Miasta Lublin pomocy charytatywnej od podmiotów zewnętrznych. Sekretarz Miasta będzie realizował te zadania w ramach swoich obowiązków. Pełnomocnictwo da mu dodatkowe upoważnienie do reprezentowania prezydenta i egzekwowania zadań realizowanych przez Miasto.

Numery PESEL dla uchodźców

Poza tym, w środę (16 marca) w Urzędzie Miasta Lublin rusza proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Numer PESEL uprawnia do uzyskania pomocy socjalnej oraz wszelkich innych świadczeń, nie jest jednak potrzebny do lekarza czy szkoły lub przedszkola. Na mocy specustawy obywatele Ukrainy, którzy otrzymają numer PESEL, będą mogli pobierać świadczenie z programu 500 plus. Przysługiwać im będzie też m.in. prawo do świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku.

- Jesteśmy gotowi. W ostatnich dniach przeprowadziliśmy testy nowego systemu. Wdrożone procedury to niezbędny krok do tego, aby zapewnić uchodźcom różnego rodzaju świadczenia, z zakresu opieki zdrowotnej, edukacji czy pomocy społecznej. W tym celu powstało Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy. Na obsługę obywateli Ukrainy przygotowane są również Biura Obsługi Mieszkańców. Dodatkowo dostaliśmy jedno urządzenie mobilne umożliwiające nadanie numeru PESEL. Będzie ono wykorzystywane w miejscach zbiorowego zamieszkania obywateli Ukrainy. Zgłosiliśmy już zapotrzebowanie do administracji rządowej o kolejne tego rodzaju urządzenia - mówi Andrzej Wojewódzki.

Specjalnie utworzone Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy jest przy ul. Zemborzyckiej 88 w siedzibie MOPR i czynne będzie w godz. 7.30-15.30. Obok stanowisk do nadania numeru PESEL są tam stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Urzędu Pracy. Złożenie wniosku będzie również możliwe w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12a, Szaserów 13-15 oraz Wolskiej 1, na stanowiskach do obsługi spraw obywatelskich. Planowane jest również uruchomienie stanowiska do nadawania numeru PESEL w punkcie recepcyjnym prowadzonym przez Lubelski Urząd Wojewódzki oraz w dodatkowej lokalizacji w Śródmieściu.

O nadanie numeru PESEL mogą się ubiegać uchodźcy, którzy dotarli do Polski po 24 lutego. Tego dnia zaczęła się wojna. Procedura nie dotyczy jednak wszystkich obywateli Ukrainy, a jedynie tych, którzy do Polski przybyli bezpośrednio z terytorium swojej ojczyzny. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamo ści ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty, Karta Polaka czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się akt urodzenia. W wyjątkowych przypadkach jest również możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. Potrzebna jest fotografia i złożenie odcisków palców.

Dokumenty, które będą podstawą do nadania obywatelom z Ukrainy numeru PESEL to m.in. wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę albo przez pracownika organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę, dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy Ukraina-Polska, fotografia spełniająca parametry fotografii jak do uzyskania dowodów osobistych dla obywatela Polski, będzie możliwość wykonania jej na miejscu, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego - do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy