Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie: Każdy może pomóc uchodźcom. Co trzeba wiedzieć i gdzie się zgłosić w Lublinie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Wojna w Ukrainie: Każdy może pomóc uchodźcom. Co trzeba wiedzieć i gdzie się zgłosić w Lublinie? - Zdjęcie główne

Każdy może pomóc uchodźcom. Co trzeba wiedzieć i gdzie się zgłosić w Lublinie? | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy kto chce udzielić wsparcia uchodźcom może zgłosić się do Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, który przygotował szczegółowy poradnik jak można pomóc.

Reklama

Przemyślana pomoc

Od blisko dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Mieszkańcy Lublina włączyli się w pomoc dla Ukraińców, którzy uciekają do miasta przed wojną. Wszyscy, któzy chcą zaoferować pomoc lub jej potrzebują mogą zgłaszać się do Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie utworzonego przez stowarzyszenie Homo Faber. 

- Bardzo prosimy o przeczytanie krótkiego poradnika zanim zrobicie krok w kierunku pomocy osobom przyjeżdżającym do Lublina z Ukrainy. Wasza pomoc jest konieczna, a przemyślana pomoc to mniej stresu, chaosu i zagubienia - czytamy na profilu Facebook, Homo Faber. - Pamiętajcie, że osoby którym pomagacie mają za sobą trudne doświadczenia. Ważna jest skoordynowana, przemyślana i logiczna pomoc, bo to daje poczucie bezpieczeństwa. Po obu stronach.
 

Zbiórki rzeczowe

 
Stowarzyszenie przygotowało specjalny poradnik dla osób, które chcą udzielić pomocy. Osoby chcące podzielić się żywnością oraz produktami higienicznymi i medycznymi, zanim zrobią zakupy, powinny sprawdzić gdzie i co jest potrzebne. - Nie wszystkie produkty spożywcze nadają się do przechowywania, by nie marnować żywności – przygotuj się. Nie każda odzież jest potrzebna – zbiórka to nie okazja do pozbycia się rzeczy z szafy - czytamy w poradniku. 
 
Można sprawdzić punkty zbiórek rzeczowych i zapytać co jest jeszcze potrzebne. Takie zbiórki prowadzone są w takich miejscach jak np.  Biuro PCK w Lublinie (ul. Puchacza 6), Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie – punkt zbiórki PCK (Pałac Lubomirskich w Lublinie, Plac Litewski 3), Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie (Centrala Caritas w Lublinie, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, wjazd od al. Unii Lubelskiej 15), Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie (Główna siedziba Bractwa w Lublinie, ul. Zielona 3), Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie (Collegium Jana Pawła II w Lublinie, ul. Łopacińskiego 5), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Akademicka Stołówka UMCS w Lublinie, ul. Langiewicza 16), Agencja Pielęgnacyjno-Opiekuńcza Egida w Lublinie (Siedziba firmy, ul. Chopina 8), Dom na Podwalu w Lublinie (ul. Podwale 15), E.Leclerc przy ul. Zana w Lublinie (Lokal Kochamy Samochody, ul. Zana 19, poziom -1), Międzynarodowe Liceum Paderewski w Lublinie (Aula liceum, szatnia podstawówki, ul. Symfoniczna 1 i 3a), Galeria Labirynt w Lublinie (Główna siedziba Galerii Labirynt w Lublinie, ul. Popiełuszki 5), Biuro Michała Krawczyka – posła na Sejm RP (Biuro Michała Krawczyka w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 10/5), Instytut Andersa w Lublinie (Siedziba Instytutu Andersa w Lublinie, ul. Bartosza Głowackiego 16), Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie (Siedziba WSSE, ul. Pielęgniarek 6),  
 
Komietet apeluje jednocześnie, żeby nie robić samodzielnie zbiórek i nie zawozić darów na granicę. - Sztaby ludzi pracują nad tym, by dostarczyć je do osób, które potrzebują. Oni wiedzą gdzie, co i dla kogo - napisano w poradniku.
 

Udzielanie noclegu

 
Oprócz zbiórek można przyjąć uchodźców do swojego mieszkania. Wystarczy wypełnić formularz i poczekać na kontakt: https://tiny.pl/9l279. Osobą do kontaktu zbierającą noclegi od osób prywatnych jest Jarosława Szewczuk: [email protected]
 
- Pamiętaj, że osoby przyjeżdżające do Lublinie potrzebują spokoju, ale też nieco opieki. Jeśli masz możliwość poświęcić chwilę na rozmowy, oprowadzenie po mieście/ okolicy, pomoc w zakupach i załatwieniu pilnych potrzeb – zgłoś się. Przyjęcie osób uciekających z terenu wojny do siebie to odpowiedzialność - czytamy w poradniku.
 

Pomoc w transporcie

 
Poza tym, do pomocy mogą zgłaszać się osoby, które chcą kogoś lub coś przetransportować. Komitet zastrzega, żeby nie zabierać ze soba nikogo bez rejestracji. Dodaje, że  każda osoba wjeżdżająca do Polski powinna przejść przez punkt recepcyjny. Nie powinno jechać się bez celu, a sprawdzić gdzie jest potrzebny transport lub zgłosić i czekać na przydzielenie do wyjazdu. Można wypełnić formularz i czekać na kontakt: https://forms.gle/c4eT4nU73UNsj3JX8.
 

Wolontariat w Lublinie

 
Jest również możliwość pomocy w Lublinie, gdzie można zostać wolontariuszem. W tym celu należy wypełnić formularz: https://tiny.pl/9l279.
 
 
- W sytuacji potrzeby skorzystania z pomocy - będziemy się odzywać - czytamy w poradniku. - Ważne! Wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z działaniem. Odzywamy się od osób, których pomocy najbardziej potrzebujemy w danej chwili. Jeśli nie odzywamy się do Was – to znaczy, że jesteśmy zabezpieczeni. Prosimy o niedzwonienie i przypominanie się.
 

Wsparcie finansowe

 
W ramach pomocy można też udzielić wsparcia finansowego. Komitet zachęca do wpłat organizacjom, które zajmują się pomocą humanitarną, pracą z uchodźcami i migrantami w Polsce. W ten sposób można wesprzeć np. Homo Faber, Polski Czerwony Krzyż, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundację "Nasz Wybór", Polską Misję Medyczną, Caritas Polska, Unicef Poland oraz #RazemDlaUkrainy, czyli oficjalna zbiórkę portalu zrzutka,pl dla organizacji pomagającym Ukraińcom i Ukrainkom.
 
Autorzy poradnika ostrzegażą, by nie wpłacać pieniędzy na niezidentyfikowane, niepotwierdzone i nieznane zbiórki.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy