Widowisko multimedialne pt. "Symfonia Nauki” (Symphony of Science) powstało przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje fontanna na Placu Litewskim w Lublinie. Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Na potrzeby pokazu kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk. Tekst utworu pochodzi z książki Isaaca Newtona "Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku i jest Newtonowską definicją masy.
- Po raz pierwszy tekst Newtona został zaaranżowany i zostanie wykonany przez chór. Jest to prawykonanie zarówno w Polsce jak i na świecie. Muzycy są po wielogodzinnych próbach, podczas których musieli pokonywać problemy wykonawcze partii utrzymanych w wysokiej tessyturze głosów męskich, a także zrozumieć i wydobyć głębie i znaczenie pierwotnego tekstu - mówi prof. Urszula Bobryk, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej.
Pokaz premierowy odbędzie się w sobotę (18 września), czyli w dniu uroczystej inauguracji XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pokaz został wpisany do repertuaru pokazów na fontannie multimedialnej na przyszły sezon i będzie emitowany od pierwszego weekendu majowego do końca września 2022 roku. Organizatorzy planują aby "Symfonia nauki” w wersji angielskiej ("Symphony of Science”) znalazła się w programie pokazów fontann również w roku 2023. Wtedy Lublin obejmie funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.