W artykule główny nacisk położono na metodykę opracowania cyfrowej rekonstrukcji przestrzeni miasta w XVI wieku oraz technologie WWW wykorzystane w trakcie publikacji portalu Projekt czerpie z zasobu zbiorów multimedialnych opracowywanych w Ośrodku. Są to: archiwalia cyfrowe, bazy danych, mapy interaktywne, wizualizacje 3D i animacje komputerowe.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Student UMCS laureatem prestiżowej nagrody
- Kluczową rolą "Teatru NN" jest integracja środowiska akademickiego wokół serii projektów poświęconych historii Lublina i regionu. Materiały gromadzone i wytwarzane przez kolejne pokolenia specjalistów z różnych dyscyplin, stanowią coraz większą i coraz pełniejszą podstawę źródłową do modelowania przestrzeni miasta technikami multimedialnymi i wirtualnymi - wyjaśnia Aneta Adamska, rzeecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, podkreślaąc, że Historyczny Geoportal Lublina stanowi ramę faktograficzną, która jest wypełniana narracjami dotyczącymi autentycznych miejsc i wydarzeń z życia mieszkańców.
Publikacja wpisuje się w nurt badań dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem technologii geoinformacyjnych. Artykuł przygotował zespół autorski w składzie: Jakub Kuna (geograf - UMCS), Jacek Jeremicz (archeolog, koordynator projektu - OBGTNN), Dagmara Kociuba (geograf - UMCS), Rafał Niedźwiadek (archeolog - Archee), Krzysztof Janus (architekt - PL), Jacek Chachaj (historyk - KUL), przy wsparciu pozostałych specjalistów z zespołu HGIS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.