Reklama

Reklama

Lublin: Rusza nowa akcja szczepień przeciwko COVID-19. Zaszczepić można się w pobliżu lubelskich uczelni

Opublikowano: pon, 27 wrz 2021 18:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach kolejnej akcji szczepień przeciwko COVID-19, po Lublinie będzie jeździł autobus, w którym będzie można przyjąć szczepionkę. Ma on kursować w pobliżu lubelskich uczelni. Jest to wspólna akcja uczelni, władz samorządowych i Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Reklama

Akcja w perspektywie IV fali pandemii

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego środowisko akademickie Lublina, wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi oraz terytorialsami podpisało porozumienie o współpracy w ramach akcji szczepień przeciwko COVID-19 - "Przystanek szczepienie". Akcja jest organizowana w perspektywie rozwijającej się czwartej fali epidemii koronawirusa i ma zmobilizować środowiska akademickiego Lublina do szczepień. Województwo lubelskie jest w grupie regionów o najniższym poziomie wyszczepienia mieszkańców.

- Bardzo się cieszę z tej inicjatywy i dziękuję serdecznie rektorom czterech uczelni, ponieważ ta akcja ma podwójne znaczenie. Pierwsze to bardzo praktyczne – możliwość bezpośredniego zaszczepienia się studentów, ale również pracowników uczelni. Z drugiej strony niewątpliwie powodzenie tej akcji będzie miało również oddziaływanie na podejmowane decyzje przez innych mieszkańców naszego województwa, tym bardziej, że studenci są nie tylko z Lublina, ale również z innych powiatów województwa lubelskiego, gdzie szczególnie mamy niskie wskaźniki szczepień - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Wojewoda przytoczył również statystyki dotyczące szczepień.

- Pragnę Państwa poinformować, że w układzie powiatowym najwyższy wskaźnik szczepień mamy teraz w mieście Lublin (miasto na prawach powiatu) – blisko 53% w pełni zaszczepionych. Niestety w powiatach ziemskich mamy te wskaźniki poniżej 40%. Z kolei statystyki zakażeń w sposób jednoznaczny wskazują, że większość chorych to osoby niezaszczepione. Liczba osób hospitalizowanych według stanu na dzisiaj (27.09.2021) to 245, w tym 9 dzieci. W zdecydowanej większości są to także osoby niezaszczepione. Jeszcze bardziej wyrazista jest statystyka na oddziałach respiratorowych – mamy 19 pacjentów i 100% z nich jest niezaszczepionych. Jest to kolejna akcja, która powinna spowodować refleksję u tych, którzy się wahają - stwierdził Sprawka. 

Z kolei rektor UMCS podkreślił, że akcja "Przystanek szczepienie” to wspólna inicjatywa Lubelskiego Związku Uczelni w skład któego wchodzą: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

- W sprawach ważnych i kluczowych dla społeczeństwa powinniśmy mówić jednym głosem i ten głos powinien być artykułowany nie tylko przez uczelnie Lublina, ale również – tak jak ma to miejsce w tym przypadku – być wzmacniany przez województwo, Miasto Lublin oraz inne instytucje wspierające. (…) Zależy nam wszystkim na powrocie do normalności. Ta normalność w wydaniu akademickim to powrót studentów w mury uczelni. Jedyną drogę w obecnej sytuacji stanowi akcja propagująca szczepienia i dobrze by było, żeby trafiła ona na podatny grunt. Ze swojej strony robimy oczywiście wszystko, żeby tak było, ale liczymy również na to, że odzew ze strony nie tylko studentów, ale całej społeczności akademickiej, a może szerzej - społeczeństwa miasta Lublin i regionu – będzie znaczący. Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że wszyscy chętni, którzy chcieliby się zaszczepić podczas realizowanej akcji, będą mieli taką możliwość. Wracajmy zatem do normalności jak najszybciej! - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

- Miasto Lublin od lat stanowi istotny ośrodek akademicki w skali całego kraju. Obecność tysięcy młodych, aktywnych ludzi w znaczący sposób wpływa na dynamikę miasta i rozwój wszystkich jego aspektów - gospodarczych, społecznych, kulturowych. Po wielu trudnych miesiącach pandemii i związanych z nią ograniczeń we wszystkich obszarach życia społecznego, wszystkim nam zależy, by Lublin znów tętnił życiem i mógł prezentować swój bogaty potencjał. Dlatego angażujemy się w akcję "Przystanek szczepienie”, będącą inicjatywą środowiska akademickiego, promującą szczepienia i ułatwiającą dostęp do nich. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom szybki powrót do normalnego, aktywnego życia w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa jest możliwy - dodawał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na czym polega akcja?

W ramach akcji w dniach: 30 września oraz 1 i 4 października w godz. 9.00-16.00, w szczepieniobusie przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Chodźki 4) odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni wyższych, ich rodzin i dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem. Osoby biorące udział w akcji otrzymają preparat firmy Pfizer-BioNTech lub Johnson&Johnson. Wszelkie formalności, tj. wypełnienie kwestionariusza osobowego oraz kwalifikacja do szczepienia, będą prowadzone na miejscu, w Centrum koro Symulacji Medycznej. Akcję będzie wspierała organizacyjnie 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Każdy uczestnik akcji po dokonaniu szczepienia otrzyma upominek sygnowany przez organizatorów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podstawi dedykowany autobus, który będzie pokonywał specjalną trasę, przy lubelskich uczelniach. Trasa przebiegać będzie w pętli, począwszy od Felina, poprzez kampus uniwersytecki, a kończąc na "Przystanku szczepienie” przy Uniwersytecie Medycznym. Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna infolinia, gdzie pod numerem (81) 466 34 34 wew. 4 osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zamówić transport specjalnym busem, który przewiezie je do szczepieniobusa, tj. na ul. Chodźki 4. Przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich osób zamierzających się zaszczepić.

- Pragniemy również dodać, że w ramach współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, w autobusach komunikacji miejskiej na monitorach LCD będą wyświetlane spoty akcji #SzczepimySię, a także zostaną w nich zamieszczone plakaty promujące inicjatywę w różnych wersjach językowych - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

W rakcie akcji, osoby uprawnione, będą mogły także przyjąć trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 (lub drugą w przypadku zaszczepienia wcześniej preparatem J&J). Możliwość przyjęcia trzeciej dawki, rząd ogłosił w ubiegłym tygodniu. Mogą ją przyjąć osoby po 50. roku życia i osoby pracujące w służbie ochrony zdrowia. Do udziału w szczepieniu nie będzie potrzebne odrębne skierowanie, wystarczy dowód osobisty lub paszport.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy