- Jest to prawdopodobnie pierwsza w Polsce próba cyfryzacji tańca ludowego, będącego dziedzictwem niematerialnym ludzkości - mówi o ekperymencie badawczym, prof. Marek Miłosz, kierownik Zakładu Inżynierii Oprogramowania i Systemów Baz Danych w Katedrze Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Chodzi o motion capture. To system przeznaczony do analizy 3D ruchu człowieka w czasie rzeczywistym. Sesja odbędzie się w Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsów (lab. nr 505, "Rdzewiak”) we wtorek (28 września) o godz. 10.00. Skanowane będą ruchy w tańcu lazgi. Lazgi jest wizytówką regionu Chorezm w Uzbekistanie. Cechuje go poczucie harmonii jednoczącej muzyków, śpiewaków i tancerzy. Słowa są często odą do miłości i dobroci. Taniec jest wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. W rolę tancerki wcieli się profesor Dilbar Mukhamedowa z Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu z Taszkientu, która hobbystycznie zajmuje się uzbeckimi tańcami ludowymi.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Gratka dla miłośników motoryzacji. Na Politechnice Lubelskiej będzie Kongres Silników Spalinowych
- W wyniku prac powstanie cyfrowy trójwymiarowy model odwzorowujący ruchy tancerki. Model ten dokumentuje taniec, przenosząc go w przestrzeń cyfrową. Dzięki temu możemy wykorzystać go do naukowej analizy sekwencji układów tanecznych, a także do popularyzacji tańca w Internecie - podkreśla prof. Marek Miłosz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.